Úvod Politika Taliansko zaplavujú migranti z Tuniska

Taliansko zaplavujú migranti z Tuniska

Foto: archív

Po niekoľkých týždňoch pokoja pri talianskych brehoch opäť pristávajú člny s utečencami. Ich prílev z Líbye sa síce zastavil, pašeráci však rozbehli iný biznis – zameriavajú sa na migrantov z Tuniska. S miestnou vládou má Taliansko readmisnú dohodu o repatriácii utečencov. Tá však stanovuje, že Tunisko ich prijme maximálne 30 týždenne.

Lenže za posledných desať dní na ostrov Lampedusa a na Sicíliu priplávalo približne 500 ľudí, a tak je jasné, že väčšina z nich v Taliansku zostane. Polícia po niekoľkých týždňoch doručí migrantovi dokument o vyhostení a on má týždeň na to, aby krajinu opustil. V skutočnosti sa však úradom stratí bez stopy a pridá sa k mase bezdomovcov bez povolenia na pobyt.

Foto: archív
Foto: archív

Poplach vyvolal starosta Lampedusy Roberto Martello slovami, že má veľké obavy z poslednej vlny migrantov. Podľa neho totiž nejde len o osoby utekajúce pred biedou, ale aj o zločincov: „Prílev utečencov z Tuniska vzbudzuje obavy z možnej infiltrácie členov teroristických buniek.“ Pridáva sa k nemu aj Roberto Ammatuna, starosta sicílskeho Pozzalla s prístavom, kam smerujú záchranné lode.

V Taliansku sú viacerí zvedaví, čo sa za prílevom migrantov z Tuniska skrýva. V tejto krajine na rozdiel od Líbye pôsobí regulárna vláda. Tá vyhlasuje, že migranti nasadajú na veľmi malé lode a je veľmi zložité kontrolovať celé pobrežie. Najmä po nedávno vyhlásenej amnestii, keď sa na slobodu dostalo množstvo nebezpečných osôb. Nemožno vylúčiť ani nátlak na Rím, aby ako v prípade Líbye otvoril peňaženku a poskytol krajine rozsiahlu ekonomickú pomoc.