Úvod ZO ZAHRANIČIA Taliansky ostrov Lampedusa zahltili migranti

Taliansky ostrov Lampedusa zahltili migranti

Foto: archív

Neveľký taliansky ostrov Lampedusa nezvláda veľký prílev migrantov z Afriky. Za posledné tri dni tam doplávalo zhruba tisíc utečencov, zväčša Tunisanov. Kapacita tamojšieho zariadenia pre utečencov je pritom len 95 osôb.

Situáciu sa snaží riešiť talianska ministerka vnútra Luciana Lamorgeseová, ktorá by mala v najbližších dňoch v Tunisku rokovať okrem iného o zrýchlení procedúry vracania odmietnutých žiadateľov o azyl do krajiny pôvodu. O tejto téme chce hovoriť aj s kolegami z ostatných krajín EÚ.

„Toto nie je migrácia, ale chaos. Talianska vláda je komplicom v pašovaní ľudí. Tu nejde o utečencov, ale o mladých, zdravých migrantov, ktorí prichádzajú z Turecka,“ vyhlásil bývalý minister vnútra Matteo Salvini. Tvrdí, že od začiatku roka priplávalo do Talianska podľa údajov ministerstva vnútra už 11 334 ľudí, pričom vlani za rovnaké obdobie to bolo len 3 508.

Salvini ako minister vnútra uzatváral prístavy pre lode s migrantmi s tým, že pomáhajú pašovaniu ľudí do EÚ. Terajšia talianska vláda je k migrantom ústretovejšia. Talianska pobrežná stráž však zadržala niekoľko lodí z dôvodu technických alebo sanitárnych nedostatkov, ohrozujúcich posádku či nalodených migrantov.