Úvod ZO ZAHRANIČIA Taliansky ostrov nezvláda rastúci počet migrantov, starosta napísal premiérovi

Taliansky ostrov nezvláda rastúci počet migrantov, starosta napísal premiérovi

Foto: archív

Najjužnejší taliansky ostrov Lampedusa čelí kríze ubytovania migrantov, ktorí v rastúcich počtoch prichádzajú zo severnej Afriky. Za deň na Lampedusu dorazilo 276 ľudí, čím sa počet migrantov na malom ostrove zvýšil na približne 1400. Jediné stredisko pre migrantov na Lampeduse, ktoré má oficiálnu kapacitu 95 osôb, tak zápasí s preplnenosťou, ako aj s problémami súvisiacimi so zdravotnou starostlivosťou.

Nedávno utieklo zo strediska okolo 40 občanov Tuniska bez rúšok alebo inej ochrany proti koronavírusu, čo vyvolalo protesty domácich obyvateľov. Starosta súmestia Lampedusa a Linusa Totó Martello zverejnil otvorený list adresovaný premiérovi Giuseppemu Contemu, v ktorom ho vyzýva na okamžité kroky.

„Premiér Conte, ako dlho si myslíte, že vydrží trpezlivosť občanov Lampedusy?“ napísal starosta. V liste okrem iného žiada aj o presun migrantov na Sicíliu. „Premiér Conte, možno to nie je dosť jasné: V týchto podmienkach vaša vláda na našom ostrove nedokáže zaručiť bezpečnosť, a to nielen hygienickú,“ píše sa v liste starostu.

Talianske ministerstvo vnútra tohto roku zaznamenalo nárast počtu migrantov prichádzajúcich cez more, prevažne z Tuniska. Od začiatku roka do 18. augusta zaznamenali v krajine už 16.451 migrantov, v porovnaní s iba 4363 migrantmi za rovnaké obdobie v roku 2019.

Predseda pravicovej opozičnej strany Liga Severu Matteo Salvini viní migrantov z nárastu prípadov nákazy koronavírusom, no zdravotnícki experti hovoria, že iba malý podiel nových prípadov súvisí s migrantmi, ktorí prišli cez more.