Úvod ZO ZAHRANIČIA Taliansky premiér Conte dostal poverenie zostaviť vládu. Bez Salviniho

Taliansky premiér Conte dostal poverenie zostaviť vládu. Bez Salviniho

Foto: archív

Taliansky prezident Sergio Mattarella podľa očakávania poveril premiéra Giuseppeho Conteho zostavením novej vlády. Urobil tak po tom, ako sa doterajšie vládne Hnutie piatich hviezd (M5S) po rozpade koalície dohodlo na vytvorení spoločného kabinetu s opozičnou ľavicovou Demokratickou stranou (PD).

Zažehnali tak hrozbu predčasných volieb, ktoré si želal šéf protiimigračnej strany Liga, exminister vnútra Matteo Salvini. Ten tvrdí, že ktokoľvek sa obáva ísť do volieb a podrobiť sa „súdu ľudu“, nie je slobodný človek.

Hnutie M5S vládlo s Ligou od minuloročného júna, ich koalícia sa však rozpadla pre názorové nezhody. Popularita Salviniho Ligy prudko rástla a podľa aktuálnych prieskumov by táto strana voľby vyhrala. Politické body zbiera najmä vďaka nekompromisnej protiimigračnej politike.

M5S a PD, doterajší politickí rivali, však predčasné voľby nechcú. V oboch komorách parlamentu majú spoločne väčšinu, a tak prezidentovi oznámili, že chcú dať vzájomnú nevraživosť nabok a pokúsia sa vytvoriť kabinet na čele s Contem.

M5S vstúpilo do politiky ako protestná strana so silným protikorupčným zameraním. Hnutie piatich hviezd založil v roku 2009 komik Beppe Grillo, pred voľbami sa však jeho vedenia ujal Luigi Di Maio a jeho rétorika sa zmiernila, predovšetkým kritika Európskej únie.