Úvod ZO ZAHRANIČIA Taliban tvrdí, že zostrelil americké špionážne lietadlo

Taliban tvrdí, že zostrelil americké špionážne lietadlo

Foto: archív

Militantné hnutie Taliban vyhlásilo, že jeho bojovníci zostrelili na juhovýchode Afganistanu americké špionážne lietadlo. Podľa Talibanu pri zostrelení lietadla zahynulo viacero pracovníkov amerických tajných služieb. „Lietadlo, ktoré vykonávalo prieskumný let, bolo zostrelené v oblasti Sado Chel v okrese Dih Jak v provincii Ghazní,“ uviedol hovorca Talibanu Zabiulláh Mudžáhid vo vyhlásení, ktoré sprostredkovala agentúra Reuters.

Mudžáhid neposkytol podrobnejšie informácie o tom, ako bojovníci lietadlo zostrelili. Medzi členmi posádky lietadla podľa neho boli aj vysokopostavení pracovníci tajných služieb. Príslušníci americkej armády a ani NATO sa k zrúteniu lietadla ani k tvrdeniam Talibanu zatiaľ konkrétnejšie nevyjadrili.

Pentagón uviedol, že správy o o leteckej havárii, ku ktorej prišlo v oblasti kontrolovanej Talibanom, vyšetruje. Hornatá provincia Ghazní sa nachádza na úpätí pohoria Hindúkuš a v zimnom období tam panujú veľmi nehostinné podmienky. Taliban momentálne ovláda približne polovicu územia tejto provincie.