Úvod ZO ZAHRANIČIA Televízia Fox News sa ospravednila za tvrdenie, že Greta je mentálne postihnutá

Televízia Fox News sa ospravednila za tvrdenie, že Greta je mentálne postihnutá

Greta Thunbergová. (Foto: archív)

Americká televízia Fox News, ktorá je obľúbeným kanálom amerického prezidenta Donalda Trumpa, sa ospravedlnila za výrok jedného z hostí večernej spravodajskej relácie, že švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová je mentálne postihnutá.

Michael Knowles, jeden zo štyroch hlavných komentátorov v USA populárneho alternatívneho portálu The Daily Wire, okrem toho povedal, že Thunbergová je hračkou v rukách jej rodičov a extrémnej ľavice, ktorí ju zneužívajú.

Grete Thunbergovej v roku 2014 diagnostikovali Aspergerov syndróm, a tiež obsedatne kompulzívnu poruchu a selektívny mutizmus, čo je raritná patológia prejavujúca sa tým, že človek sa nedokáže rozprávať s určitými konkrétnymi ľuďmi, napríklad takými, ktorých nemá rád.

Podľa jej názoru však nijako osobitne neobmedzujú jej život ani jej verejné pôsobenie. Greta navyše tvrdí, že jej diagnózy jej vo viacerých smeroch aj pomáhajú, a v jednom z rozhovorov vyhlásila, že ich považuje za svoje „nadprirodzené schopnosti“.

Agentúra The Associated Press píše, že vyhlásenia Knowlesa neboli určite jedinými polemickými výrokmi, ktoré na TV Fox News na adresu Grety Thunbergovej odzneli. Moderátorka Laura Ingrahamová, jedna z najznámejších tvárí Fox News, napríklad Gretu prirovnala k vodkyni vražednej detskej sekty z hororovej novely Stephena Kinga Kukuričné deti.

Vlnu rôznych reakcií po celom svete spustila Greta Thunbergová nedávnym emotívnym prejavom na klimatickej konferencii v New Yorku. Šestnásťročná švédska aktivistka na lídrov z desiatok krajín sveta, ktorí sa na konferencii zúčastňovali, kričala, tí však viackrát reagovali búrlivým potleskom.

Thunbergová, známa svojimi radikálnymi vyhláseniami, pritom už viackrát v minulosti zdôraznila, že o potlesk a pochvaly nestojí a to, že ju všetci chvália, no nikto nekoná, označila za pokrytectvo.

„Toto je celé zlé. Ja by som tu nemala byť. Mala by som byť v škole na druhej strane oceánu. Lenže vy sa všetci obraciate na nás mladých, aby sme vám dali nádej. Ako si to dovoľujete?“ oborila sa na svetových politikov Thunbergová, ktorá pricestovala do New Yorku supermodernou jachtou s vysvetlením, že odmieta lietanie, ktoré zanecháva uhlíkovú stopu.

„Ľudia trpia, ľudia umierajú, celé ekosystémy sa rúcajú, sme na začiatku masového vymierania. A všetko, o čom vy dokážete rozprávať, sú len peniaze a rozprávky o nekonečnom ekonomickom raste. Ako si to dovoľujete?“ pokračovala šestnásťročná Švédka.

Thunbergová vyslovila presvedčenie, že na newyorskej klimatickej konferencii nebudú prijaté nijaké riešenia alebo plány, ktoré by sa aspoň vzdialene podobali na opatrenia, ktoré je potrebné vykonať. „Tie čísla sú príliš nepohodlné, a vy stále nie ste dostatočne zrelí na to, aby ste povedali, ako to je.“

„Zrádzate nás, ale mladí ľudia začínajú vidieť vašu zradu. Upierajú sa na vás oči všetkých budúcich generácií, a ak sa rozhodnete nás zradiť, hovorím vám, že vám nikdy neodpustíme,“ povedala Thunbergová svetovým politikom.