Úvod Z DOMOVA Teplá vlna Pellegriniho vlády: deň pred voľbami schválila dotácie na podporu LGBTI,...

Teplá vlna Pellegriniho vlády: deň pred voľbami schválila dotácie na podporu LGBTI, islamu či utečencov

Foto: archív

Napriek tomu, že v súčasnosti sa Slovensko pasuje s ekonomickou krízou spôsobenou tvrdými opatreniami proti šíreniu choroby COVID-19, státisíce eur zo štátnej kasy poputujú na účty rôznych mimovládnych organizácii na podporu LGBTI agendy, islamu či utečencov. Dotácie týmto liberálnym mimovládkam schválila ešte predchádzajúca vláda Petra Pellegriniho, a to iba deň pred parlamentnými voľbami. Informoval o tom portál Hlavné správy.

„Deň pred parlamentnými voľbami, 28. februára 2020, sa schvaľovali dotácie na pochybné projekty určené predovšetkým na ovplyvňovanie obyvateľstva v prospech LGBTI agendy. V roku 2020 tak na účty mimovládnych organizácii poputuje takmer 770.000 eur. Ide o kontroverzné projekty, ktoré pretláčajú ideológie nezlučiteľné s hodnotovým nastavením väčšiny obyvateľstva Slovenska,“ napísali Hlavné správy.

Pellegriniho vláda prostredníctvom ministerstva spravodlivosti podporila aj projekt mimovládnej organizácie Nomantinels s názvom „Teplá vlna.“ Štátnu pokladnicu stál 15.000 eur. Ide o sériu videí s rôznymi hosťami, kde debatujú o diskriminácii homosexuálov a o tom, ako by ich mala spoločnosť akceptovať.

Mimovládka si pozvala napríklad známu lesbičku Luciu Plavákovú, ktorá vo voľbách kandidovala za stranu Progresívne Slovensko. Video zverejnené na portáli YouTube si pozrelo 643 ľudí. Ďalším hosťom bol liberálne orientovaný politológ Michal Vašečka. Rozhovor s ním videlo 424 divákov.

Veľké finančné sumy boli venované aj na ďalšie podobné projekty. Mimovládna organizácia Iniciatíva Inakosť získala dotáciu v hodnote 23.100 eur na projekt s názvom “Zvyšovanie akceptácie LGBTI ľudí a ich rodín v spoločnosti.“ Projekt PRIZMA – Komunitné a poradenské centrum pre LGBTI osoby v Košiciach dostal z peňazí daňových poplatníkov 20.000 eur.

Projektu Eliminácia negatívnych spoločenských postojov, stigmatizujúcich mladých LGBTI ľudí prostredníctvom dištančného poradenstva a pomáhajúceho obsahu v online priestore venoval štát 10.000 eur.

V zozname obdarených nechýbajú ani organizátori známeho kontroverzného pochodu – Pellegriniho vláda venovala z našich peňazí na akciu „Dúhový PRIDE Bratislava 2020 – sprievodné podujatia“ 10.100 eur.

Okrem LGBTI agendy vláda pomohla aj rôznym projektom na boj proti „extrémizmu“, na podporu menšín či imigrantov. Mimovládka Curatorial Studies Institute dostala 20 000 eur na projekt s názvom „Potulná galéria – Blokáda extrémizmu“. Ďalším projektom týkajúcim sa tejto témy je „Podpora ľudí ohrozených radikalizáciou a extrémizmom: EXIT“, ktorému odklepli finančnú injekciu vo výške 25.000 eur.

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne získala dotáciu 5000 eur na „Komplexnú podporu pri prevencii nenávistných aextrémistických prejavov v školskom prostredí.“ Lige za ľudské práva odobrili 3.630 eur na aktivitu s názvom „Dajme šancu utečencom IV.“ „Pellegriniho vláda pritom hovorila, že odmieta príchod imigrantov na Slovensko,“ komentujú dotáciu Hlavné správy.

Pätnásťtisíc eur poputuje aj na účet Islamskej nadácie na Slovensku, konktétne na projekt „(Ne)Známi susedia.“Pre objektivitu treba dodať, že dotácie boli schválené aj na skutočne dobročinné účely, tie sú však vo výraznej menšine,“ konštatovali Hlavné správy.

Spravodajský portál pripomenul, že Pellegriniho vláda „biľag“ dotácií pre liberálne orientované mimovládky zanechala Matovičovej vláde, ktorá „je v tom nevinne“. „Možno však polemizovať o tom, že keď je možné zrušiť 13. dôchodky, prečo by súčasná vláda vzhľadom na zlú ekonomickú situáciu nemohla zrušiť aj spomenuté dotácie,“ uzatvorili svoje úvahy Hlavné správy.