Úvod Zdravie Teplá voda s citrónom je vynikajúci detoxikačný prostriedok

Teplá voda s citrónom je vynikajúci detoxikačný prostriedok

Foto: archív

Prevarená teplá voda s citrónom je dnes doslova hit. Mnohí odborníci na zdravú výživu ju považujú za ideálny nápoj na začiatok dňa. Tento nápoj pritom nie je nijaká novinka.

Kedysi ho odporúčala ajurvéda aj tradičná čínska medicína, pretože podporuje trávenie, činnosť čriev a je to vynikajúci prostriedok na detoxikáciu. Stačí do prevarenej teplej vody pridať dve kávové lyžičky citróna a vypiť ju pred raňajkami.

Teplá voda s citrónom urýchľuje metabolizmus, pomáha pri pálení záhy, žalúdočných problémoch a zápche. Citrón napriek kyslej chuti pôsobí zásadotvorne, čím neutralizuje vnútorné prostredie.

Pôsobí ako diuretikum, čo znamená, že sa toxíny z tela vyplavujú rýchlejšie. Vysoký obsah vitamínu C a draslíka podporuje imunitu. Citrón je okrem toho vhodný pri chudnutí, pretože obsahuje vlákninu zvanú pektín, tlmiacu pocit hladu. Pitie prevarenej teplej vody s citrónom zabraňuje zadržiavaniu vody v tele, a tak zmierňuje celulitídu.

V niektorých prípadoch však nie je vhodná. Citrusové plody by sme nemali jesť pri chrípke a prechladnutí, pretože podľa tradičnej čínskej medicíny ochladzujú organizmus a mohli by „zatlačiť ochorenie do vnútorných orgánov“.

To znamená, že choroba by mohla po čase prepuknúť znova, aj keď v inej forme. Čínska medicína to zdôvodňuje tak, že chlad spomaľuje tráviace funkcie, a tým oslabuje imunitný systém. Citrónovej vode by sme sa mali vyhnúť aj pri precitlivenosti žalúdka na citrón.

Foto: archív
Foto: archív