Úvod Spoločnosť „Teroristovi“ z Košíc priznal Štrasburg odškodné

„Teroristovi“ z Košíc priznal Štrasburg odškodné

Foto: archív

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) dal za pravdu Ladislavovi K., ktorý je považovaný za “prvého slovenského teroristu”, a priznal mu odškodné vo výške niekoľko tisíc eur. Vyplýva to z rozhodnutia súdu zverejneného na internetovej stránke ESĽP. Na základe rozhodnutia súdu v Štrasburgu je Slovenská republika povinná zaplatiť Ladislavovi K. odškodné vo výške 6 500 eur nemajetkovú ujmu a ďalších 9 000 eur ako kompenzáciu jeho výdavkov a nákladov spojených so súdnym konaním. Odškodné mu musí byť vyplatené do troch mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku.

Ladislav K., ktorý sa podľa vlastných slov pokladá za extrémneho ochrancu zvierat, bol uznaný za vinného z viacerých trestných činov vrátane teroristického útoku, ku ktorému prišlo podvečer 28. decembra 2011 pred reštauráciou McDonald’s na Ulici protifašistických bojovníkov v Košiciach, kde vybuchla podomácky vyrobená bomba uložená v odpadkovom koši. Výbuch zhodou okolností nikoho nezranil a spôsobil len materiálne škody.

Za svoje činy bol Ladislav K. pôvodne odsúdený na 25 rokov väzenia. Proti rozsudku sa na súdoch rôzneho stupňa viackrát odvolal, pričom trestné konanie v jeho prípade stále nie je právoplatne ukončené. Počas celého konania je vo väzbe, ktorá mu bola viackrát predĺžená.

Košický McDonald's po výbuchu bomby v odpadkovom koši. (Foto: archív)
Košický McDonald’s po výbuchu bomby v odpadkovom koši v roku 2011. (Foto: archív)