Úvod Auto - moto Tesla predstavila Model Y, ľudové elektrické SUV

Tesla predstavila Model Y, ľudové elektrické SUV

Foto: archív

Americká spoločnosť Tesla predstavila nový model, kompaktné SUV. Predávať ho začne v počas roka 2021 – hromadná sériová výroba totiž štartuje až koncom roka 2020. Stáť bude od 39-tisíc dolárov a ľudia si ho budú môcť objednávať a prispôsobovať svojim predstavám priamo online.

​Tesla Modelom Y reaguje na veľký záujem o menšie SUV, najrýchlejšie rastúci segment v tejto časti trhu v USA aj Číne, kde momentálne Muskova spoločnosť stavia továreň. Vzhľad bude možné doplniť o päť dostupných farieb laku a dve veľkosti diskov – 18-palcové aerodynamické alebo 19-palcové športové.

Musk si sľubuje zníženie výrobných nákladov, keďže Model Y bude mať asi tri štvrtiny komponentov rovnaké ako už vyrábaný lacnejší sedan Model 3, čo by malo zároveň priniesť urýchlenie jeho výroby. Novinka okrem toho získala vyššiu stavbu karosérie, ponúkne viac vnútorného priestoru a nebude sa báť ani ľahšieho terénu – dokazuje to jemné prídavné oplastovanie.

Nechýba ani obrovská panoramatická strecha, opticky zväčšujúca minimalistický interiér. Dominuje v ňom najmä centrálny displej infotainmentu s uhlopriečkou 15 palcov a takmer všetky funkcie sa nastavujú priamo pomocou dotykovej obrazovky.

Foto: archív

Štandardom je päťmiestna verzia, v roku 2021 by však malo ponuku doplniť aj sedemmiestne prevedenie Modelu Y. Do predaja by sa najprv mala dostať verzia s dojazdom na jedno nabitie až 480 kilometrov za 47-tisíc dolárov.

Model Y s označením RWD Long Range disponuje pohonom zadných kolies, ktoré roztáča jeden elektromotor na zadnej náprave. Ako je zvykom, Tesla nezverejnila všetky špecifikácie a známy je teda len dojazd, zrýchlenie z nuly na sto (5,8 sekundy) a maximálna rýchlosť (209 kilometrov za hodinu).

Portfólio bude však obsahovať aj AWD Long Range verziu s dojazdom 505 kilometrov, akceleráciou z nuly na sto za 5,1 sekundy a maximálkou 217 kilometrov za hodinu. Tretie prevedenie AWD Performance má dojazd 470 kilometrov, akceleráciu zvláda za 3,7 sekundy a maximálka je 241 kilometrov za hodinu.

Tesla sa širším okruhom nových produktov snaží „vystúpiť zo škatuľky“ výrobcu luxusných áut. Koncom februára oznámila, že v snahe znížiť náklady prechádza výhradne na online predaj, čo by jej malo umožniť znížiť cenu všetkých elektromobilov v priemere o šesť percent. Plán však zmenila s tým, že niektoré z kamenných obchodov zostanú otvorené a ceny sa znížia iba o tri percentá.

Foto: archív