Úvod Ekonomika Tesla začína stavať v Číne závod za dve miliardy

Tesla začína stavať v Číne závod za dve miliardy

Foto: archív

Americký výrobca elektrických áut Tesla oficiálne spustil výstavbu novej továrne v Šanghaji. Tá bude prvým závodom Tesly mimo Spojených štátov a prvou továrňou na výrobu áut v Číne s výhradne zahraničným vlastníkom. Generálny riaditeľ automobilky Elon Musk na sociálnej sieti napísal, že firma začne výrobu v Číne ešte do konca tohto roka.

Čína predstavuje najväčší trh pre elektrické vozidlá na svete. Tesla predstavila plány na nový závod nazývaný Gigafactory 3 vlani v júli. Peking predtým oznámil, že zruší limit na výšku podielu zahraničnej firmy vo výrobkoch elektrických áut.

Kapacita závodu by mala byť 500-tisíc vozidiel ročne. Bude sa tam vyrábať vozidlo Model 3 aj plánovaný crossover Model Y. Závod Tesly sa stavia v juhovýchodnej časti Šanghaja na pozemku s rozlohou 84 hektárov. Šanghaj je centrom čínskeho automobilového priemyslu a domovom štátnej automobilky Shanghai Automotive Industries, hlavného čínskeho výrobcu automobilov GM a Volkswagen.

Tesla nezverejnila výšku investície, podľa šanghajskej vlády to však bude zatiaľ najväčšia zahraničná investícia. Podľa agentúry Reuters sa má pohybovať okolo dvoch miliárd dolárov.