Úvod ZO ZAHRANIČIA Tesnejšie bezpečnostné vzťahy s Čínou sú jedným z kľúčových cieľov zahraničnej politiky...

Tesnejšie bezpečnostné vzťahy s Čínou sú jedným z kľúčových cieľov zahraničnej politiky Ruska

Vladimir Putin a Si Ťin-pching. (Foto: archív)

Rusko a Čína sa dohodli na prehĺbení obrannej spolupráce so zameraním sa na vykonávanie spoločných vojenských cvičení. Informovala o tom Bezpečnostná rada Ruskej federácie (SBRF).

„Čína a Rusko sa dohodli na ďalšej vojenskej spolupráci so zameraním na spoločné cvičenia a hliadkovanie, ako aj na posilnenie kontaktov medzi generálnymi štábmi,“ uviedla vo vyhlásení SBRF.

Správa o prehĺbení obrannej spolupráce medzi Moskvou a Pekingom prišlo v čase, keď tajomník SBRF Nikolaj Patrušev absolvoval návštevu Číny. Peking a Moskva v uplynulých rokoch prehĺbili spoluprácu vo viacerých oblastiach a vo februári deklarovali, že vzťahy Číny a Ruska sú „bez limitov“.

Rusko považuje tesnejšie bezpečnostné vzťahy s Čínou za jeden z kľúčových cieľov zahraničnej politiky, povedal Patrušev. Posilnenie komplexného partnerstva a strategickej spolupráce s Pekingom „za bezpodmienečnú prioritu ruskej zahraničnej politiky“.

Počas stretnutia s najvyšším predstaviteľom Komunistickej strany Číny Kuo Šeng-kchunom povedal, že „v súčasných podmienkach musia naše krajiny preukázať ešte väčšiu pripravenosť na vzájomnú podporu a rozvoj spolupráce“.

Patruševov úrad v stručnom vyhlásení po rokovaniach v čínskom meste Nan-pching uviedol, že obe strany sa dohodli na „rozšírení výmeny informácií o boji proti extrémizmu a pokusom zahraničia o podkopanie ústavného poriadku oboch krajín s cieľom narušiť nezávislé politiky slúžiace národným záujmom Ruska a Číny“.

Čínski a ruskí predstavitelia zdôraznili aj potrebu rozšírenia spolupráce v oblasti kybernetickej bezpečnosti a posilnenia kontaktov medzi bezpečnostnými orgánmi oboch krajín v oblasti boja proti terorizmu.