Úvod Spoločnosť Textilný priemysel patrí k najväčším spotrebiteľom chemických látok

Textilný priemysel patrí k najväčším spotrebiteľom chemických látok

Foto: archív

Pravdepodobne ste si aj vy niekedy kúpili niečo nové na seba a bez toho, aby ste módny kúsok oprali, nedočkavo ste si ho obliekli. Šaty sú síce nové, ale nie čisté.

Samozrejme, vlnený kabát čistiť nebudete, ale výrobky, ktoré prichádzajú do priameho styku s pokožkou, by ste mali pred nosením vyprať. Platí to najmä o spodnej bielizni. Inak sa môže na pokožke objaviť alergická alebo iritačná dermatitída.

Textil sa totiž počas výroby bieli, farbí, tuží a nakoniec apretuje, aby dobre vyzeral. Pritom pochádza z rôznych kútov sveta, kde platia rozmanité hygienické štandardy aj predpisy na používanie chemikálií. Väčšina odevov dnes vzniká postupne po častiach na rôznych miestach. Až nakoniec ich niekde zošijú a potom sa znovu vydajú na ďalekú púť k zákazníkom.

Foro: archív
Foro: archív

Cestou si však ešte poležia v skladoch. Môžu na nich zostať napríklad insekticídy, ktoré majú zabrániť zničeniu hmyzom. Často obsahujú aj látky proti vlhnutiu, škodlivé azofarbivá, odfarbovače alebo formaldehyd. Textilný priemysel patrí k najväčším spotrebiteľom chemických látok – pri spracovaní textilu sa používa zhruba 700 rôznych chemikálií.

Ďalšie nebezpečenstvo striehne v obchodoch. V skúšobných kabínkach môžu byť baktérie, plesne aj hmyz. Nikdy neviete, kto bol v kabínke pred vami, ani kto mal na sebe oblečenie, ktoré ste si priniesli domov. Nebezpečné sú najmä obdobia výpredajov, keď obchodné reťazce vozia šaty aj cez pol sveta.

Väčšina rizík sa dá eliminovať praním. Súčasné výrobky zväčša neznesú teplotu 60 stupňov, preto ich radšej operte niekoľkokrát. Ak to látka a farba znesú, pridajte do vody trocha octu.

Foro: archív
Foro: archív