Úvod Politika Theresa Mayová oznámila rezignáciu so slzami v očiach

Theresa Mayová oznámila rezignáciu so slzami v očiach

Theresa Mayová. (Foto: archív)

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že 7. júna odstúpi z postu šéfky Konzervatívnej strany. Konštatovala, že bude vždy „hlboko ľutovať“, že sa jej nepodarilo zabezpečiť odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Podľa vlastných slov urobila všetko, čo bolo v jej silách, aby prišlo k brexitu, a bolo pre ňu „cťou“ jej života slúžiť na premiérskom poste takmer tri roky. „Som druhou premiérkou, ale určite nie poslednou,“ uviedla. Uviedla tiež, že dočasne zostane vo funkcii premiérky, až kým nebude zvolený nový líder konzervatívcov. Tento proces bude trvať podľa agentúry AP pravdepodobne niekoľko týždňov.

Nový líder konzervatívcov sa následne stane premiérom, a to aj bez potreby usporiadania parlamentných volieb. „Proces voľby nového vedenia by sa mal začať budúci týždeň,“ uviedla pred svojím sídlom na Downing Street.

Podľa jej slov už bude na jej nástupcovi, aby našiel v parlamente zhodu v otázke dohody o brexite. „Takýto konsenzus sa dá dosiahnuť, iba ak všetky strany debaty budú ochotné ku kompromisu,“ uviedla. V tejto súvislosti citovala slová sira Nicolasa Wintona, ktorý zachránil stovky detí, keď ich evakuoval z nacistami okupovaného Československa: „Nikdy nezabúdaj na to, že kompromis nie je sprosté slovo. Život záleží na kompromise.“

V závere svojej reči sa neubránila slzám, keď povedala, že neodchádza s nenávisťou, ale je nekonečne vďačná za to, že mala možnosť slúžiť krajine, ktorú miluje. Mayová ešte tento týždeň predstavila desať bodov, ktoré označila za dôležité návrhy na zmeny v dohode o odchode Británie z EÚ. Poslancom chcela napríklad umožniť hlasovať o colnej únii s EÚ, ako aj o referende o brexitovej zmluve, či o tzv. írskej poistke.

Jej pozmenená dohoda sa však nepáčila opozičným labouristom a ani viacerým konzervatívnym poslancom a v súvislosti s ňou odstúpila líderka Konzervatívnej strany v Dolnej snemovni britského parlamentu Andrea Leadsomová. Hlasovanie o Mayovej návrhu, ktoré malo byť v prvom júnovom týždni, nakoniec vláda odložila.

Lídri Európskej únie a Británie sa na aprílovom mimoriadnom samite v Bruseli dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra. Pôvodne mali Briti úniu opustiť 29. marca. Podľa prieskumu je medzi členmi britskej Konzervatívnej strany jasným favoritom na post nového šéfa strany bývalý minister zahraničných vecí Boris Johnson.

Na základe výsledkov prieskumu inštitútu YouGov, ktoré zverejnil denník The Times, by 35 percent opýtaných členov Konzervatívnej strany jasne zvolilo na líderský post práve Johnsona, popredného zástancu vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Theresa Mary Mayová sa 13. júla 2016 stala po Margaret Thatcherovej v poradí druhou premiérkou v dejinách Spojeného kráľovstva. Vo funkcii premiéra a predsedu Konzervatívnej strany vystriedala Davida Camerona, ktorý po júnovom referende, keď Briti rozhodli o vystúpení svojej krajiny z EÚ, odstúpil z oboch funkcií.

Rozlúčka Theresy Mayovej na Downing Street 10: