Úvod ZO ZAHRANIČIA Thunbergová demonštrovala za záchranu klímy a ochranu práv Saamov

Thunbergová demonštrovala za záchranu klímy a ochranu práv Saamov

Foto: archív

Stredoškoláčka a klimatická aktivistka Greta Thunbergová navštívila v rámci svojej kampane za záchranu zemskej klímy severné časti Švédska, kde sa stretla s príslušníkmi komunity domorodého obyvateľstva Saamov, pôvodne známych pod názvom Laponci, píše agentúra DPA.

„Pôvodní obyvatelia sú po celom svete tými, ktorí sú postihnutí ako prví a najviac,“ povedala 17-ročná Thunbergová v súvislosti s následkami globálneho otepľovania. „Vedú tiež boj a vynakladajú najväčší odpor,“ dodala s tým, že pôvodné obyvateľstvo bolo vždy „v prvej línii a my vás podporujeme“.

Demonštranti, ktorí sa s Thunbergovou zišli na zamrznutom jazere, niesli transparent s nápisom „práva pôvodných obyvateľov – klimatická spravodlivosť“. Arktída sa otepľuje dvojnásobným tempom oproti zvyšku planéty.

To vedie k rýchlemu ubúdaniu ľadovcov a morského ľadu. A to ohrozuje tradičný životný štýl pôvodného obyvateľstva, ako sú aj príslušníci národov Saamov a Inuitov, píše DPA.

„Klimatická kríza zasahuje každého Saama,“ povedala Sanna Vannarová, líderka švédskej mládežníckej organizácie Saamov s názvom Sáminuorra. Saamovia v súčasnosti obývajú severné časti Nórska, Švédska, Fínska a Ruska.

V minulosti čelili silnému kultúrnemu útlaku vrátane zákazu používať vlastný jazyk. V súčasnom Švédsku žije podľa odhadov 20.000 – 35.000 Saamov.

Thunbergová získala celosvetovú pozornosť a odštartovala masové demonštrácie za záchranu klímy, keď každý piatok vynechala školu a protestovala pred švédskym parlamentom. Svoj prvý školský štrajk podnikla v auguste 2018.