Úvod Tipy & rady Tipy na krásne a bohaté muškáty

Tipy na krásne a bohaté muškáty

Foto: archív

Čas muškátov je opäť tu. Ak sa chcete pýšiť vodopádmi pestrofarebných kvetov, stačí pri ich pestovaní dodržať niekoľko rád. Ak ste ich zazimovali, pravdepodobne sa počas chladných mesiacov vytiahli do výšky. Najskôr ich dôkladne prezrite a ošetrite. Odumreté výhonky odrežte a ostatné skráťte na maximálne 15 cm. Rastlinky potom vyberte zo zeminy a príliš dlhé korene odstráňte.

Nezabudnite na to, že muškáty potrebujú v črepníkoch otvory a drenážnu vrstvu, pretože pri trvalom premoknutí pôdy začnú hniť. Zemina by medzi jednotlivými zalievaniami mala preschnúť. Zalievajte ich ráno alebo večer priamo ku koreňom.

Najlepšie sa im darí v čerstvom substráte s obsahom hnojív, postupne uvoľňujúcich živiny. Nemiešajte starý substrát s novým, pri muškátoch sa to nevypláca. Najvhodnejší je substrát pre balkónové rastliny, prípadne balkónový substrát zmiešaný s pieskom. Vyhýbajte sa vysokému obsahu rašeliny – tá vytvára kyslé prostredie, nevyhovujúce muškátom.

Foto: archív
Foto: archív

Nechajte im v črepníku dostatočný priestor, saďte ich minimálne 20 cm od seba. Previsnuté muškáty zasaďte šikmo, je to prirodzenejšie ako kolmá poloha. Pri krúžkovaných muškátoch nezabudnite zaštipnúť rastový vrchol hneď po zasadení – krásne sa rozkonária a budú bohatšie. Von ich dajte až vedy, keď nočné teploty neklesajú pod 10 stupňov.

Ideálne je črepníky uložiť na juh až juhovýchod. Umiestnenie na sever je síce menej vhodné, ale neznamená to, že sa im nebude dariť – musíte ich však menej zalievať. Rastliny treba pravidelne hnojiť, v lete dokonca každé dva týždne. Siahnite po hnojivách s obsahom draslíka, ktorý prispieva k lepšej obranyschopnosti rastlín. Počas obdobia zimného odpočinku rastlinky nehnojíme.