Úvod ZO ZAHRANIČIA Tisíce demonštrantov žiadali odstúpenie prozápadnej moldavskej vlády

Tisíce demonštrantov žiadali odstúpenie prozápadnej moldavskej vlády

Foto: archív

Tisíce ľudí v moldavskom hlavnom meste Kišiňov žiadali odstúpenie tamojšej prozápadne orientovanej vlády. Demonštrácia sa konala v čase narastajúceho hnevu nad prudkým rastom inflácie a zvyšovaním cien zemného plynu. Moldavský regulačný úrad zvýšil ceny plynu pre domácnosti o 27 percent, čo v krajine vyvolalo politické napätie.

Obyvatelia sa zhromaždili pred oficiálnym sídlom moldavskej prezidentky Maie Sanduovej v centrálnej časti Kišiňova, pričom skandovali heslá ako „preč s Maiou Sanduovou“ alebo „preč s vládou“. Po minulotýždňovom pokuse o vytvorenie protestného tábora pred budovou moldavského parlamentu postavili demonštranti pred prezidentským sídlom asi desiatku stanov.

Sanduová opakovane odsúdila kroky Moskvy na Ukrajine a presadzuje členstvo svojej krajiny v Európskej únii. Kritici jej vyčítajú, že nevyrokovala lepšiu dohodu o dodávkach plynu s Ruskom, ktoré je hlavným dodávateľom tejto komodity pre Moldavsko.

Od začiatku vojny na Ukrajine prijalo Moldavsko státisíce ukrajinských utečencov. Európska únia v júni udelila Moldavsku, ako aj Ukrajine štatút kandidátskych krajín. Rusko má v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko umiestnených podľa odhadov 1500 vojakov, ktorí majú za úlohu zachovanie mieru a stability.

Moldavský parlament 28. júla odhlasoval predĺženie výnimočného stavu o 60 dní. Tento krok nadobudol účinnosť 8. augusta a potrvá do 8. októbra. K opatreniu prišlo po tom, ako vláda uviedla, že naďalej potrebuje špeciálne právomoci v súvislosti s následkami konfliktu na Ukrajine.