Úvod ZO ZAHRANIČIA Tisíce Nemcov opäť protestovali proti reštrikciám

Tisíce Nemcov opäť protestovali proti reštrikciám

Foto: archív

Tisíce Nemcov vyšli v sobotu do ulíc metropoly Berlín a ďalších nemeckých miest, aby protestovali proti obmedzujúcim opatreniam zavedeným v rámci boja proti koronavírusu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Počas protestu vo východonemeckom meste Halle demonštranti verbálne zaútočili na člena štábu verejnoprávnej televízie ZDF. Ďalšiemu vyostreniu napätia zabránila polícia. Tím ZDF musel z protestu odísť pod policajnou ochranou. Incident sa zaobišiel bez zranení, napísala agentúra DPA.

V Nemecku si nový koronavírus vyžiadal menej obetí, než vo väčšine susedných krajín a niektoré opatrenia, ktoré počas pandémie zaviedla vláda kancelárky Angely Merkelovej, sa už medzičasom začali zmierňovať. Nespokojenci však napriek tomu vyšli do ulíc už druhý víkend za sebou.

V Berlíne a priľahlej spolkovej krajine Brandenbursko sa počas víkendu konalo niekoľko protestov. Jeden z nich zorganizovala pravicová Alternatíva pre Nemecko. Jeho účastníci poukazovali na práva a slobody zakotvené v nemeckej ústave a niesli transparenty vyzývajúce Nemcov, aby sa nebáli.

Podobné demonštrácie boli avizované aj v Stuttgarte, kde polícia očakávala účasť do 5000 ľudí. V tomto meste na juhozápade Nemecka sa demonštrovalo aj pred týždňom, pričom účastníci protestu vtedy nedodržiavali predpísané rozstupy a nemali na tvárach rúška.

V bavorskom Mníchove povolili úrady na sobotu protest s maximálnou účasťou 1000 osôb za podmienky dodržiavania bezpečnej vzdialenosti medzi ľuďmi. Na sociálnych sieťach sa však proti týmto protestom zdvihla aj vlna kritiky.

Protestujúci obviňujú novinárov mainstreamových médií z nepravdivého a nevyváženého informovania o koronakríze. Merkelovej vláda podľa nich využíva súčasnú krízu na to, aby pripravila Nemcov o slobodu, prácu aj zdravie.

V Nemecku sa koronavírusom podľa oficiálnych údajov malo doposiaľ nakaziť vyše 173.000 ľudí a takmer 7900 zomrelo. Väčšina Nemcov je spokojná s tým, ako Merkelovej vláda rieši súčasnú krízu.

Podľa stredajšieho prieskumu údajne 56 percent ľudí súhlasí so zavedenými reštriktívnymi opatreniami. Preferencie vládnych konervatívnych strán CDU/CSU aktuálne vzrástli na približne 40 percent.