Úvod Z DOMOVA Tisíce pracovníkov školstva protestovali za vyššie platy

Tisíce pracovníkov školstva protestovali za vyššie platy

Foto: archív

Lepšie podmienky v školstve, ale aj vyššie platy žiadali tisícky pracovníkov školstva na čele s vedením Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku na protestnej akcii v Bratislave. Najprv sa zhromaždili na Námestí SNP a neskôr sa presunuli pred budovu Národnej rady SR.

Tisíce protestujúcich, ktorí prišli do hlavného mesta z celého Slovenska, kričalo pred parlamentom heslá “Hanba!” či “Chceme vyššie platy!”. Mnohí z nich boli oblečení v žltých tričkách a šiltovkách, v rukách mali žlté vlajky, rapkáče či pískali na píšťalkách.

Pracovníci v školstve považujú valorizáciu platov v roku 2021 o nula percent a od 1. júla o tri percentá za absolútne nedostatočnú. Chcú, aby ich platy vzrástli namiesto troch percent o desať. Podľa predsedu školských odborárov Pavla Ondeka cieľom je upozorniť vládu SR a poslancov Národnej rady SR, aby sa konečne začali školstvom zaoberať.

„Každý politik hovorí, že školstvo mu nie je ľahostajné, chcú mu pomôcť, ale doteraz sme to vôbec nepocítili,“ vyhlásil predseda školských odborárov. Ondek by bol rád, keby boli platy zamestnancov v školstve od júla o desať percent vyššie.

Poznamenal, že politici majú ešte dosť času na to, aby o tom rozhodli. Všetko však podľa neho závisí od ministra financií. „Pokiaľ budeme teraz neúspešní, je možné, že štrajky budú aj v septembri. Máme pripravený scenár, s ktorým sme ešte nevyšli von,“ uviedol Ondek.

Poukazujú na to, že po viac ako dvoch rokoch boja s pandémiou a zvýšenými nárokmi na zabezpečenie kvalitného a bezpečného výchovno-vzdelávacieho procesu teraz zamestnanci školstva čelia ďalším výzvam súvisiacim s vojnou na Ukrajine.

Školskí odborári, ale aj protestujúci poukázali na zvýšenie cien energií a zdražovanie potravín. Tvrdia, že životná úroveň obyvateľov Slovenska, vrátane zamestnancov školstva, klesá a všetkým školám a školským zariadeniam hrozí finančný kolaps. „Je dôležité, aby sa výchova a vzdelávanie vykonávali v priestoroch, ktoré sú oveľa lepšie,“ povedal Ondek.