Úvod ZO ZAHRANIČIA Tisíce Rakúšanov sa pod tlakom sprísnených vládnych opatrení dalo zaočkovať

Tisíce Rakúšanov sa pod tlakom sprísnených vládnych opatrení dalo zaočkovať

Foto: archív

Nátlak vlády na občanov Rakúska prostredníctvom sprísnenia pandemických opatrení Rakúsku spôsobil zvýšenie počtu osôb, ktoré sa nechali zaočkovať prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Reštaurácie, hotely či kultúrne podujatia v krajine totiž budú môcť navštevovať iba ľudia, ktorí absolvovali vakcináciu alebo prekonali covid.

Oznámenie rakúskej vlády, podľa ktorého nebude na mnohých miestach postačovať negatívny test na koronavírus, vyvolali rady pred očkovacími centrami v celej krajine. Len za sobotu ministerstvo zdravotníctva hlásilo takmer 32.000 očkovaní, čím sa týždenný počet podaných dávok vakcín zvýšil na 213.000. Toľko ich v Rakúsku naposledy evidovali začiatkom augusta.

Prvé dávky pritom tvorili len tretinu zo sobotňajšieho počtu. Možno vysvetliť tým, že tlak na očkovanie silnel už v uplynulých dňoch, keďže zamestnanci, ktorí ho neabsolvovali alebo neprekonali covid, musia od začiatku novembra viackrát za týždeň predkladať potvrdenie o teste. Okrem toho mnohí obyvatelia dostávajú tretiu dávku.

V Rakúsku je plne zaočkovaných takmer 65 percent obyvateľov. Rakúsky kancelár Alexander Schallenberg vzhľadom na rýchly nárast infikovaných a zapĺňajúce sa jednotky intenzívnej starostlivosti nepredpokladá, že obmedzenia pre nezaočkovaných budú môcť byť odvolané do šiestich týždňov.