Úvod ZO ZAHRANIČIA Tisíce Srbov protestovali proti plánu EÚ pre Srbsko a Kosovo

Tisíce Srbov protestovali proti plánu EÚ pre Srbsko a Kosovo

Foto: archív

Niekoľko tisíc ľudí protestovalo v Belehrade proti plánu “normalizácie vzťahov” medzi Srbskom a Kosovom, v predvečer nového kola rokovaní na vysokej úrovni medzi oboma krajinami.

Srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Albin Kurti absolvujú rokovania v Severnom Macedónsku, ktorým bude predsedať šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell.

Rozhovory sa sústredia na to, ako naplniť jedenásťbodový návrh dohody, ktorý predložila EÚ s cieľom pomôcť preklenúť desaťročia nepriateľstva medzi Srbskom a jeho provinciou Kosovom, ktorá v roku 2008 jednostranne vyhlásila nezávislosť. Pred Katedrálou sv. Sávu v centre Belehradu sa zhromaždilo približne 4000 ľudí, ktorí následne pochodovali k sídlu prezidentského úradu.

Napätie medzi Srbskom a Kosovom, ktorého 1,8 milióna obyvateľov tvoria prevažne etnickí Albánci, je takmer 25 rokov po vojne medzi etnickými albánskymi povstalcami a srbskými silami neustále pretrváva.

Srbsko odmieta uznať nezávislosť Kosova a medzi miestnymi orgánmi a srbskou menšinou v Kosove opakovane dochádza k eskalácií napätia. Najnovšie rozhovory nasledovali po mesiacoch „kyvadlovej“ diplomacie s cieľom presadiť plán EÚ, ktorý podporili Spojené štáty, ako aj lídri všetkých 27 členských krajín bloku.

Stretnutie v severomacedónskom Ochride sa koná po tom, bol vo februári v Bruseli predstavený mierový plán EÚ, ale Kosovo a Srbsko sa nedokázali dohodnúť na jeho prijatí. Kurti a Vučič si odvtedy vymieňajú názory, pričom trvajú na tom, že mnohé otázky zostávajú nevyriešené a bránia dohode.

Borrell vyzval oboch lídrov, aby na nových rokovaniach v Ochride preukázali politickú „odvahu“ a dohodli sa na spôsobe implementácie predmetného plánu. Na sociálnej sieti napísal, že normalizácia vzťahov medzi oboma stranami je „dôležitým krokom“ na ceste k ich cieľu, ktorým je budúce členstvo oboch krajín v EÚ.