Úvod Politika Tisíce výtlačkov Denníka N dikreditujúceho Vaľovú schránkovali v Humennom počas moratória

Tisíce výtlačkov Denníka N dikreditujúceho Vaľovú schránkovali v Humennom počas moratória

Foto: Michaela Kolimárová

Doterajšia primátorka Humenného a poslankyňa NR SR za Smer-SD Jana Vaľová v pondelok 10. decembra odovzdáva mesto svojmu nástupcovi vo funkcii Milošovi Meričkovi. S jeho víťazstvom sa však spája množstvo otáznikov spochybňujúcich férovosť predvolebnej kampane a legálnosť zvolených prostriedkov predvolebného boja.

Po dvoch volebných obdobiach na čele Humenného sa Jana Vaľová rozhodla po tretí raz kandidovať na post primátorky mesta. Počas predvolebnej kampane do miestnej samosprávy čelila  bezprecedentnej regionálnej i celoslovenskej mediálnej antikampani.

Jej výhra by totiž bola v rozpore s ekonomickými záujmami miestneho veľkopodnikateľa, ktorý dodáva Humennému najdrahšie teplo na Slovensku. Neoliberálne kruhy zasa nechceli pripustiť, aby si Vaľová, ktorá sa stala symbolom úspechu strany Smer-SD na východe republiky, upevnila svoje pozície.

Synergia oboch skupín priniesla svoje ovocie v podobe výhry vopred vybratého protikandidáta, hoci dvojnásobná primátorka si udržala počet získaných voličských hlasov spred štyroch rokov. Jej protivníci získali prevahu predovšetkým organizovaním “autobusových zájazdov” do Humenného pre voličov s trvalým pobytom v Humennom, no žijúcich v iných východoslovenských mestách či Bratislave. Objavili sa aj informácie a finančnej motivácii týchto voličov, chýbajú však rukolapné dôkazy.

Jana Vaľová stála na čele Humenného osem rokov. (Foto: archív)

Čo sa však dá dokázať, sú nezákonné kroky súperov Vaľovej tesne pred konaním komunálnych volieb. V čase predvolebného moratória, 8. novembra, sa v Humennom distribuovalo do schránok obyvateľov mesta printové vydanie Denníka N s dátumom 7. novembra 2018. Ku každému výtlačku boli priložené aj noviny kandidátov na poslancov koalície “Spájame sa pre Humenné”. Podľa dostupných informácií mal byť Denník N distribuovaný plošne do všetkých poštových schránok v meste.

Na titulnej strane spomenutého vydania Denníka N bolo avízo na dvojstranový článok Andreja Bána “Vaľová urobila z Humenného mesto strachu” vnútri novín, ktorý ani pri najlepšej vôli nie je možné označiť za objektívny. Neobsahoval jedinú pozitívnu informáciu o kandidujúcej primátorke Jane Vaľovej a zjavne bol napísaný so zámerom diskreditovať ju pred voľbami.

Redakcia portálu napalete.sk oslovila Lukáša Filu, riaditeľa vydavateľstva N Press – vydavateľa Denníka N, s otázkou, kto si objednal a zaplatil špeciálnu dotlač Denníka N za účelom jeho schránkovania v čase moratória v náklade, ktorý vysoko prevyšuje denný predaj tohto periodika.

“V spomínanom termíne sme doručili do Humenného 4000 kusov bežného vydania Denníka N, v ktorom sme priniesli komplexné spravodajstvo o dianí v meste. Tento náklad si objednala fyzická osoba, ktorá zaplatila štandardnú cenu,” odpovedal Fila, s dôvetkom, že v ich postupe nevidia nijaké právne ani morálne pochybenie. S následnou distribúciou novín počas moratória vraj nemajú nič spoločné.

Vydanie Denníka N s predvolebným obsahom, ktoré schránkovali obyvateľom Humenného v rozpore s volebným zákonom počas moratória. (Foto: Michaela Kolimárová)

Jana Vaľová je presvedčená, že počet výtlačkov Denníka N vhodených do schránok v Humennom bol oveľa vyšší ako 4000 kusov. “Máme informácie od ľudí z rôznych častí mesta, že Denník N bol v každej jednej schránke a tých je v Humennom dokopy 12,5-tisíca.“ Zaujalo ju tiež, že dotlač si mala objednať fyzická osoba, ktorej identitu Denník N neuviedol.

“Ako mohla fyzická osoba z Humenného dopredu vedieť, aké články vyjdú v týchto novinách, ktoré špinia moju osobu a ospevujú protikandidáta Merička? Takže ak si niekto objednal dotlač Denníka N v niekoľkotisícovom náklade, podľa môjho názoru si zároveň vopred objednal a zaplatil aj diskreditačné články proti mne, ktoré pán riaditeľ vydavateľstva eufemisticky nazval ‘komplexným spravodajstvom o dianí v meste’”.

Koľko mohlo takéto vydanie celoslovenského denníka stáť a prečo do toho niekto toľko investoval, aby vytvoril masívnu antikampaň proti mojej osobe?” pýta sa dosluhujúca primátorka. Z dôvodu distribúcie Denníka N v zakázanom čase, ktorá bola porušením volebného zákona, Vaľová zvažuje podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa.