Úvod Z DOMOVA Tkáč predstavil nový román o Tisovi. Hrnko: O osude prezidenta sa rozhodlo...

Tkáč predstavil nový román o Tisovi. Hrnko: O osude prezidenta sa rozhodlo dávno pred začatím procesu

Marián Tkáč s Robertom Mervom počas prezentácie knihy "Tiso. Posledných 12 hodín". (Foto: Štefan Suchý)

Kežmarské knižné vydavateľstvo Torden predstavilo na knižnom veľtrhu Bibliotéka 2022 nový román Mariána Tkáča s názvom “Tiso. Posledných 12 hodín života”. Kniha, ktorá je rozprávaním o posledných chvíľach prvého slovenského prezidenta pred smrťou obesením, prináša mnoho nových informácií.

Začína sa vetou Ludvika Benadu po prečítaní odmietnutia milosti, podpísanej Benešom a Gottwaldom: „Zítra v pět budete viset“ a pokračuje formou rozhovoru priamo v cele s fiktívnou osobou menom Svedomie národa, ktorá ho sprevádza až do posledných minút.

Autor v rozhovore s riaditeľom vydavateľstva Torden Robertom Mervom na prezentácii na bratislavskom výstavisku Incheba odpovedal na otázku, prečo túto knihu napísal. „Preto, aby sa Slováci zoznámili so svojimi dejinami cez silné príbehy svojich osobností podobne, ako napríklad Francúzi, či iné národy.

Patríme totiž medzi tých nemnoho národov, ktoré svoje dejiny nepoznajú, a preto sa ich boja. Je to teda kniha nielen o osude muža, ktorý stál na čele národa v tragických rokoch 2. svetovej vojny, ale najmä o tomto národe. Spoločníkom Tisovi v cele počas posledných dvanástich hodín jeho života je Svedomie národa,“ uviedol Tkáč.

Historik Andrej Hrnko na prezentácii podčiarkol, že kniha je najmä o dramatickom období našich dejín, ktoré dosiaľ rozdeľuje našu spoločnosť. Ako pokračoval, podľa najnovších archívnych dokumentov, napríklad z Vatikánu, bolo odsúdenia Tisa, ktorého časť ľudí oslavuje, iná odsudzuje, justičnou vraždou.

Pripomenul Benešove slová vatikánskemu nunciovi mesiac pred začatím procesu, že Tiso bude odsúdený na smrť a bude popravený. “V knihe sú aj veci, ktoré národ zväčša nepozná. Napríklad to, že Tiso mal informácie o príprave SNP z konca júla 1944, ale nechcel ich prekaziť, lebo bol presvedčený, že Husák bude pre Slovensko po vojne lepší ako Beneš,“ poznamenal Hrnko.

Anton Hrnko. (Foto: Štefan Suchý)

“V slovenských dejinách niet väčšej osobnej tragédie, ako násilná smrť prezidenta a kňaza. Prečo je teda táto aj ľudsky vrcholná téma slovenských dejín tabuizovaná? A to až natoľko, že sa zabúda, že práve Tiso presvedčil Hlinku zvoliť v roku 1935 za prezidenta Edvarda Beneša, ktorý o desať rokov neskôr vyhlásil, že ‘Tiso musí viset, neboť dva presidenti v jedném státě býti nemůžou’.

Rovnako sa nevie, že nemeckí generáli stŕpli, keď počas rokovania s neústupným Hitlerom vstal, vzal klobúk a chcel odísť, a že chcel niekoľkokrát z funkcie odstúpiť a neurobil tak na želanie rabínov. V knihe je mnoho neznámych faktov, napríklad, že tesne po Tisovej návšteve rozrumila Pečorskú lavru v Kyjeve v novembri 1942 bomba.

Alebo že ho v cele navštívil neznámy muž a ponúkol mu slobodu výmenou za funkciu prezidenta budúcej Slovenskej socialistickej republiky. Slovenský prezident, ktorý sa riadil zásadou, že keď sa veľkí psi bijú, malí musia byť pod stolom, napríklad dúfal, že Nemci 2. svetovú vojnu nevyhrajú,” povedal Tkáč počas prezentácie novej knihy.

Ide o tretiu Tkáčovu publikáciu v rade slovenských príbehov po Bernolákovi a Franciscim, pričom počas jej prezentácie odznela aj informácia, že autor pripravuje pre vydavateľstvo Torden ďalší historický román „Smrť Edvarda Beneša“.

“Edvard Beneš dostal mŕtvicu presne v čase výročia vypuknutia SNP, 29. augusta 1948 a zomrel 3. septembra 1948. Príznačné pre tohto nemilosrdného politika bolo jeho krédo: ‘Já vůbec nedělám spravedlnost, já dělám politiku. Někdy vědomě musím dělati křivdy a dělám je, když je to v zájmu státu. I osobní.’

Beneš neudelil ani jednu prezidentskú milosť, pričom v období, keď bol hlavou česko-slovenského štátu, ľudové retribučné súdy odsúdili na smrť 731 osôb,” uviedol Tkáč pre portál napalete.sk na margo pripravovaného knižného titulu.

Foto: Štefan Suchý