Úvod Z DOMOVA Tomáš avizoval začiatok referendovej iniciatívy

Tomáš avizoval začiatok referendovej iniciatívy

Erik Tomáš. (Foto: archív)

Začiatok referendovej iniciatívy, avizovanej opozíciou, je otázkou týždňa či dvoch. Vyhlásil to poslanec NR SR z mimoparlamentného Hlasu-SD Erik Tomáš v televíznej diskusii RTV. V plebiscite sa chce opozícia pýtať na zmeny Ústavy SR v súvislosti so skrátením volebného obdobia parlamentu, obrannú dohodu s USA a na sociálne otázky.

Tomáš považuje za potrebné umožniť referendum o predčasných voľbách, aby mohli poslanci dôstojne skrátiť svoje volebné obdobie. Poukázal pritom na situáciu v súčasnej koalícii. „Sme v úzkej komunikácii s Konfederáciou odborových zväzov a už to máme vo finále,“ uviedol Tomáš.

Okruh tém pre sociálne otázky v referende sa podľa jeho slov zúžil na tri – dôchodkový strop, stanovenie minimálnej mzdy a príplatky za prácu počas noci a víkendov. „Vy, vládna koalícia máte strach z výsledku referenda, pozrite sa, aká vysoká miera nedôvery k vám je,“ povedal poslancovi za OĽaNO Györgyovi Gyimesimu a kritizoval odmietnutie zmien ústavy predložených do NR SR.

Gyimesi by doprial opozícii fiasko v podobe neúspešného referenda o predčasných voľbách. „Avšak takáto dohoda v koalícii nebola, preto sme hlasovali tak, ako sme hlasovali,“ dodal na margo odmietnutých zmien ústavy v parlamente. Pripomenul i výrok expremiéra Roberta Fica, že politika sa robí v parlamente a nie na ulici.