Úvod Spoločnosť Tovar si obzrieme v obchode, kúpime ho na internete

Tovar si obzrieme v obchode, kúpime ho na internete

Foto: archív

V kamenných obchodoch sa radi poradíme s predavačmi, obzrieme si alebo vyskúšame tovar, ale objednáme si ho na internete. A za nižšie ceny. Ukazujú to najnovšie trendy nakupovania rôznych skupín zákazníkov v rámci celého Slovenska. Pre mnohých je totiž najdôležitejšia cena a neraz zaváži aj niekoľkoeurový rozdiel.

Takýto prístup slovenských zákazníkov je veľmi častý a predajcovia sa musia prispôsobiť novému trendu. Kupujúci si chcú vyberať a nesiahnu po všetkom, čo im obchodník ponúka. Hľadajú spravidla to, čo je pre nich najvýhodnejšie.

Nejde pritom o starších ľudí, ktorí majú často hlbšie do peňaženky, ako by sa mnohým mohlo zdať. Nosná skupina sú podľa prieskumu ľudia vo veku 25 – 44 rokov, vyhľadávajúci kvalitné značky, ich príjem však nepatrí k nadpriemerným. Na internete najčastejšie nakupujú elektroniku a domáce spotrebiče, ale často si tu vyberajú aj športové potreby.

Pri online nakupovaní mnohí zákazníci využívajú cenové porovnávače, najčastejšie však nakupujú v obchodoch, ktoré poznajú alebo ktorým dôverujú. Ak nakúpia v neznámom obchode, tak zväšča produkt, ktorý si najskôr obzreli v kamennom obchode, alebo si značku či výrobcu overili v referenciách.

Pri mnohých kategóriách tovarov sú kamenné obchody stále najčastejšie miestom nákupu, čo platí najmä pre ľudí v strednom a vyššom veku. Navyše, obchodníci majú nemalú výhodu v osobnom kontakte so zákazníkmi a mali by sa ju snažiť viac využívať na komunikáciu.