Úvod ZO ZAHRANIČIA Toxická voda z Fukušimy pôjde do mora, rozhodlo Japonsko

Toxická voda z Fukušimy pôjde do mora, rozhodlo Japonsko

Foto: archív

Japonská vláda rozhodla, že do dvoch rokov začne vypúšťať do mora vyše milióna ton kontaminovanej vody z atómovej elektrárne Fukušima, ktorú pred desiatimi rokmi zničilo silné zemetrasenie a následná vlna cunami.

Úrady prišli k záveru, že tento krok nebude mať príliš negatívne dôsledky na životné prostredie. S tým však nesúhlasia niektoré mimovládne organizácie či miestni rybári. Rozhodnutie japonskej vlády prijali s nevôľou aj Južná Kórea a Čína.

Rozhodnutie je výsledkom niekoľkoročnej debaty o tom, čo urobiť s veľkým množstvom vody, ktorá sa použila na ochladzovanie reaktorov zničených prírodnou katastrofou. Voda je teraz v nádržiach v areáli elektrárne, ich kapacita sa však naplní na jeseň 2022.

Postupné vypúšťanie značne rozriedenej vody do oceánu bude trvať desaťročia. Tento čas bude závisieť aj od toho, ako sa podarí reaktory vyradiť z prevádzky. Podľa agentúry Reuters je v nádržiach takmer 1,3 milióna ton kontaminovanej vody.

Japonci vodu čistia pomocou filtračného systému, ktorý odstraňuje väčšinu nebezpečného materiálu okrem trícia – izotopu vodíka, ktorý sa ťažko separuje a je považovaný za relatívne neškodný. Podľa niektorých odborníkov však môže zvýšiť riziko vzniku onkologických ochorení.

Niektoré mimovládne organizácie tvrdia, že voda z Fukušimy obsahuje aj ďalšie, zdraviu škodlivé látky, o ktorých japonská vláda mlčí. Južná Kórea preto plánuje zvýšiť vlastné meranie rádioaktivity v oblasti. Čína označila japonský krok za „extrémne nezodpovedný“.