Úvod Z DOMOVA Traja najvyšší ústavní činitelia vyzvali ľudí na účasť vo voľbách

Traja najvyšší ústavní činitelia vyzvali ľudí na účasť vo voľbách

Foto: archív

Účasťou vo voľbách prijímame spoluzodpovednosť za osud štátu. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v príhovore občanom. Vyzvala ľudí, aby v sobotňajších parlamentných voľbách išli voliť. „Ako občania nemáme nijaké dôležitejšiu a významnejšiu príležitosť, aby sme svojím hlasom ovplyvnili to, čo nás osobne presahuje.

Aby sme ovplyvnili podobu a charakter nášho štátu,“ zdôraznila prezidentka. Účasť vo voľbách je podľa Čaputovej nielen vyjadrením spolupatričnosti k spoločenstvu, ale aj prejavom moderného vlastenectva.

„Využime šancu vyjadriť sa a príďme voliť. Nenechajme sa odradiť, nenechajme sa vystrašiť, nenechajme sa rozhádať, dôverujme si. Myslime, prosím, na to, že voľby nie sú koncom cesty. Sú začiatkom jej novej etapy. Aj po nich budeme všetci spolu dýchať ten istý vzduch, budeme tu spolu žiť a spolu tvoriť našu budúcnosť,“ apelovala na ľudí prezidentka.

Zdôraznila, že spoločnosť potrebuje vieru v spravodlivosť. Najväčšou témou a zároveň najväčšou príležitosťou týchto volieb je preto podľa Čaputovej prinavrátenie dôvery v spoločnosti. Hlava štátu doplnila, že s novou vládou budú spojené veľké očakávania a bude treba trpezlivosť a spoluprácu.

Prezidentka pripomenula, že pôjde o desiate slobodné voľby od Novembra 1989. „Najdôležitejšie z nich boli zrejme voľby na sklonku 90. rokov, v ktorých sme sa jasne postavili za hodnoty slobody, demokracie a zároveň rozhodli o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska. Verím, že tento spoločenský konsenzus aj po nastávajúcich voľbách pretrvá,“ poznamenala hlava štátu.

“Parlamentné voľby sú z hľadiska kvality života azda najdôležitejšie zo všetkých. Preto vás chcem v prvom rade vyzvať, aby ste prejavili svoj názor, využili svoje volebné právo a rozhodli ste o tom, kam sa Slovensko bude štyri roky uberať,“ povedal v príhovore premiér Peter Pellegrini.

Pellegrini by bol rád, keby silným hlasom prehovorili všetky slovenské regióny. „Som presvedčený, že Slovensko bude iba také silné, aké budú jeho jednotlivé časti. Tak ako sila každej rodiny je postavená na medzigeneračnej solidarite, tak sila štátu sa musí opierať o solidaritu a vzájomnú pomoc centra a regiónov,“ poznamenal.

Foto: archív

Premiér si tiež želá, aby voľby, nech sa skončia akokoľvek, nerozdeľovali ľudí. Hovorí, že ho trápi, ako politika odcudzuje rodiny, priateľov či kolegov na pracovisku. Premiér preto volá po jednote národa. „Čakajú nás nové časy, plné zmien, a my musíme spoločne prekročiť ich prah. Nech nás preto vo voľbách nevedie nenávisť, ale záujem o budúcnosť Slovenska a jeho národnú súdržnosť,“ uzavrel.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyzval občanov, aby sa v sobotu pri volebných urnách rozhodovali prezieravo. „V sobotu 29. februára máme opäť právo slobodne vyjadriť svoj názor. Využime naše ústavné právo a poďme voliť,“ vyhlásil s tým, že sme na križovatke dejín. „Nie je to po prvý raz, keď nás osud vyzýva prejaviť odvahu a múdrosť. V tomto období sa rozhoduje o charaktere nášho štátu,“ dodal Danko.

Na výber je podľa jeho slov niekoľko ciest. „Správnou je však len tá, ktorá vedie k pokore a k poznaniu samých seba. Tá, ktorá sa opiera o hodnoty, ktoré sú určené našimi predkami. Nezraďme ich, počúvajme hlas nášho srdca a svedomia,“ podotkol Danko.

Dodal, že treba rozlišovať tých, ktorí pre národ pracujú, a tých, ktorí majú len prázdne sľuby. „Nebuďme otrokmi vo vlastnom štáte. My sme tu doma. Dokážme to aj v najbližších voľbách. Zachovajme Slovensko, aké ho poznáme my a aké ho chceme, a to aj pre nasledujúce generácie,“ apeloval Danko.

Je podľa neho v národnom záujme, aby Slovensko bolo bezpečným a prosperujúcim domovom pre všetkých. „Aby každý občan Slovenskej republiky cítil, že má rovnaké práva, ale aj povinnosti.

Aby sme podporovali rodinu ako zväzok muža a ženy. Aby sme pomáhali, ctili si našich starých rodičov, ktorí Slovensko v ťažkých časoch budovali, ale aj bránili. Aby sme nezabúdali na našu mladú generáciu, ktorá ponesie štafetu nášho národného bytia v budúcnosti,“ pripomenul.

Foto: archív