Úvod Spoločnosť Transparency Interational: Denník N v údajoch o čítanosti podvádza

Transparency Interational: Denník N v údajoch o čítanosti podvádza

Foto: archív

Organizácia Transparency Interational Slovensko obvinila denník N z manipulovania číselných údajov o čítanosti na ich webe. Čísla 24-hodinovej čítanosti článkov podľa nej nezodpovedajú realite a sú nafúknuté. Organizácia to označuje za neférovú hru smerom k čitateľom aj inzerentom.

Ľuboš Kostelanský z Transparency International Slovensko si všimol, že pri článku o úspechu tenistky Dominiky Cibulkovej v MS WTA Tour v Singapure bola zobrazená na webe denníka N čítanosť viac ako 275-tisíc, ktorá však nekorešpondovala s čítanosťou, ktorá mal v ten deň web denníka v oficiálnom meraní AIMmonitor.

„Za 30. október dosiahla podľa AIM monitora celá sekcia Šport 59 739 zobrazení. Ide pritom o výrazný nadpriemer, keďže denník N sa na šport nezameriava. Je to však stále štyri a polkrát menej ako prezentovaná čítanosť jediného článku o Cibulkovej, ktorá bola uverejnená v tejto sekcii.

Počas poslednej októbrovej nedele bola nižšia aj čítanosť celého internetového spravodajstva Denníka N (241 057),“ uviedol Kostelanský na blogu Transparency International na sme.sk.

„Nejde pritom o ojedinelú situáciu. Krikľavým bol napríklad aj úspešný blog poslankyne NR SR Natálie Blahovej s názvom Requiem pre znásilnené dievčatá, ktorý odštartoval veľkú kauzu resocializačného zariadenia Čistý deň.

Blahová ho publikovala v piatok 9. septembra o 20:40 h. V sobotu (10. 9.) dosiahol čítanosť na úrovni 350 000. Číslo opäť diametrálne nesedí s oficiálnym AIM monitorom. Podľa toho všetky blogy na webe denníka N mali za celý piatok a sobotu zhruba 160 000 klikov. Teda menej ako polovičnú,“ dodal na blogu Kostelanský.

dennik n
Foto: Pavel Kapusta 

Podľa Kostelanského Denník N umelo nafukuje čísla návštevnosti za predošlých 24 hodín, za čo môže nastavené meranie, ktoré úbytky čítanosti nezaznamenáva postupne počas dňa, ale zohľadní ich len jednorazovo po polnoci. Zároveň sa tak v prípade článkov môže zaznamenávať čítanosť za viac ako 24 hodín. V noci staršie články z rebríčka spravidla vypadnú alebo sa prepadnú nižšie.

„Skript je teda naprogramovaný tak, že v konečnom dôsledku nafukuje čísla dennej čítanosti a články ostávajú v rebríčku TOP 10 dlhšie, ako by mali. Výsledkom sú tabuľky s krajšími číslami, ktoré navodzujú dojem, že web žije intenzívnejšie a má viac čitateľov,“ píše o svojich zisteniach Ľ. Kostelanský.

Denník N obvinenia z manipulácie odmieta. Riaditeľ vydavateľstva Lukáš Fila reagoval na obvinenia Transparency International stanoviskom, v ktorom odmieta akékoľvek podozrenia z vedomej manipulácie štatistík konkrétnych textov. “Vôbec nemáme nástroj, ktorý by nám umožňoval meniť čísla pre jednotlivý text. Jediný úkon, ktorý vieme spraviť, je úplne vypnúť čítanosť, čo sme niekoľkokrát využili.”

Fila v stanovisko ďalej napísal, že v oficiálnej komunikácii navonok Denník N vždy vychádzal z oficiálnych čísiel AIM Monitoru, ktorý podľa neho nemajú ako ovplyvniť a ktoré dlhodobo potvrdzujú, že ich denník patrí do dvadsiatky najnavštevovanejších webov na Slovensku.