Úvod Spoločnosť Trenčanka naložila Kalmusovi: Ty vred slovenského národa, mal by si sedieť v...

Trenčanka naložila Kalmusovi: Ty vred slovenského národa, mal by si sedieť v base!

Staršia Trenčanka a prekvapený Kalmus. (Foto: Juraj Zermegh)

Fotograf Juraj Zermegh zverejnil na sociálnej sieti status, kde opísal incident, ktorého svedkom sa stal po odhalení pamätníka venovaného zavraždenej dvojici Jánovi Kuciakovi a jeho priateľke Martine Kušnírovej na Štúrovom námestí v centre Trenčína. Jeho autorom je kontroverzný umelec a aktivista Peter Kalmus, známy z káuz ničenia historických pamätníkov. Práve on sa stal terčom slovného útoku staršej Trenčanky, ktorá svedkov incidentu zaujala svojou úprimnosťou a razantosťou.

„Ty vred slovenského národa, za to, čo si si dovolil povedať o Ľudovítovi Štúrovi, by si nemal stáť na ‘jeho’ námestí, ale sedieť v base!“ adresovala ostré slová Kalmusovi. Reagovala tak na umelcov výrok, ktorý minulý rok vyslovil na adresu velikána slovenských dejín – Štúra nazval „odporným antisemitom“ a „antihumanistom“. Podľa fotografa zostal Kalmus zaskočený. „Nezmohol sa ani na slovo a prášil kade ľahšie,“ uzavrel svoj status Zermegh.

Kalmusov pamätník vyvolal medzi Trenčanmi rozporuplné reakcie. Z internetového hlasovania o ňom vysvitlo, že až 90 percent účastníkov ankety s umiestnením diela v Trenčíne nesúhlasí. Prevládali názory, že zavraždení nemajú s mestom nič spoločné a ich pamätník pod hradom Matúša Čáka nedáva zmysel. Mnohým prekáža aj osoba autora pamätníka.