Úvod Spoločnosť Tretie pohlavie na letiskách: muž alebo žena pri rezervácii leteniek už nestačí

Tretie pohlavie na letiskách: muž alebo žena pri rezervácii leteniek už nestačí

Foto: archív

Muž, alebo žena? Ako voľba pri rezervácii letenky už tieto dve položky prestávajú stačiť. Niektoré krajiny prichádzajú s dokladmi, ktoré umožňujú aj ďalšie možnosti. Preto ani aerolinky nechcú zákazníkov tlačiť do voľby, ktorá pre nich nemusí byť príjemná. Zmenu už oznámili letecké spoločnosti American, Delta, United, Southwest, Alaska a JetBlue.

České aerolínie a SmartWings nevylučujú, že sa tiež pripoja. „Akonáhle to poskytovatelia systémov budú umožňovať, máme záujem držať sa svetového trendu a vyhovieť potrebám všetkých cestujúcich,“ vyhlásila hovorkyňa skupiny SmartWings Vlaďka Dufková.

Podobne sa pre české Lidové noviny vyjadrila napríklad nemecká Lufthansa, ktorá rozšírenie možností zvažuje. Zatiaľ to však podľa nej nie je technicky možné. V amerických aerolíniách sa v rezervačných systémoch pri výbere pohlavia objavia aj dve nové možnosti. Kto sa do kolóniek muž alebo žena nezmestí, bude môcť zaškrtnúť možnosť neuvedené alebo neurčené.

Písmeno M pre mužov a F pre ženy tak doplní U pre neuvedené a X pre neurčené. Výsledkom bude aj nové oslovenie, namiesto anglického Mr. a Ms. ako pán a pani/slečna pribudne Mx. Zmena potrvá niekoľko týždňov.

Aerolinky tvrdia, že im to uľahčí prácu s rôznorodými cestujúcimi. „Je to výrazný krok v ústrety nebinárnym ľuďom, aby nemuseli čeliť nesúladu medzi informáciami na ich letenke a na ich dokladoch,“ uviedol pre agentúru AP Beck Bailey z Human Rights Campaing.

Americký Úrad pre bezpečnosť v doprave však vyhlásil, že cestujúci by mali uvádzať to, čo majú vo svojich oficiálnych dokladoch. Nevie sa o tom, že by možnosť voľby len z dvoch pohlaví priniesla niekomu v minulosti problémy. Podľa Baileyho však dotknutým ľuďom ubudne stresu z toho, že budú mať na letisku problémy.

Foto: archív

Pohlavia, ktoré majú na svojich dokladoch, nemusia zodpovedať tomu, ako vyzerajú. „Rozhodne máme veľmi rozmanitých zákazníkov. Toto bude dobre prijaté a sme šťastní, že tento krok môžeme vykonať,“ uviedol hovorca American Airlines Matt Miller. V obdobnom duchu sa vyjadrujú aj Delta Air Lines, ktorí chcú, aby sa ich zákazníci cítili dobre a vítaní bez ohľadu na to, za koho sa považujú.

Letecké organizácie Airlines for America a Asociácie medzinárodnej leteckej dopravy nedávno schválili nové štandardy toho, ako pristupovať k zákazníkom s dokladmi, ktoré umožňujú viac ako dve voľby pohlavia. Tieto postupy, ktoré sú však skôr odporúčaním a nie sú záväzné, začnú platiť prvého júna.

Americký štát Oregon sa stal v roku 2017 prvým, ktorý dal občanom možnosť si z dvoch pohlaví nevybrať a zvoliť tak tretiu možnosť. Neskôr sa pridali štáty Kalifornia, Colorado, Maine, Minnesota, Arkansas a Washington D.C.

Z tohto dôvodu už muselo americké Národné centrum pre transgenderovú rovnosť spolu s Human Rights Campaign prísť s odporúčaním, aby ľudia s tretím pohlavím uvedeným napríklad vo svojom vodičskom preukaze radšej nosili ešte druhý doklad, napríklad pas, v ktorom je pohlavia uvedené rovnako ako na letenke. To už by však po zavedení oznámených zmien nebolo nutné.