Úvod Z DOMOVA Tretina ľudí serie na pravidlá, nevážia si slobodu, rozohnil sa Matovič

Tretina ľudí serie na pravidlá, nevážia si slobodu, rozohnil sa Matovič

Igor Matovič. (Foto: TASR)

Predseda slovenského vlády Igor Matovič sa po stretnutí pandemickej komisie pustil do občanov, ktorí si podľa neho dostatočne nevážia doterajšie “benevolentné” opatrenia v boji proti koronavírusu. Použil pri tom aj niekoľko vulgarizmov. Tretina ľudí podľa neho na nariadenie “serie”. Poznamenal tiež, že ľuďom, ktorí bojujú proti rúškam, koronavírus už zrejme zasiahol mozog.

„Sklamal som sa v tom, že keď som pred dvoma týždňami bojoval za početnejšie svadby, za väčšiu slobodu na kultúrnych a športových podujatiach, myslel som si, že si ľudia si budú tú slobodu vážiť a uvedomia si, že sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii,“ začal premiér svoj komentár k rastúcim počtom pozitívne testovaných Slovákov.

Slovensko sa podľa neho k spomenutej anarchii dopracovalo. V medzitýždennom porovnaní podľa neho nastal 79-percentný nárast prípadov nákazy koronavírusu. „Ak takto pôjdeme ďalej, o dva týždne máme denný priemer osemsto prípadov. V posledných siedmich dňoch máme priemer zhruba 250,” pokračoval.

„Chceme takto dopadnúť? A to len preto, že si každý deň prečítame dve tri správy o tom, že na tej alebo tej svadbe bolo päť-desať-pätnásť pozitívnych?” podotkol s odkazom na obmedzenie svadieb, na ktoré majú dohliadať regionálne hygienici a policajti.

Absolútna väčšina ľudí podľa neho pravidla dodržiava a uvedomuje si, že situácia je vážna. Tradične emotívny Matovič už potom slušný slovník opustil a pustil sa do Slovákov z plných pľúc.

„Ale približne tretina ľudí, s prepáčením, serie na pravidlá,“ povedal, zatiaľ čo prítomní členovia pandemickej komisie za ním prekvapene zdvihli obočie a nervózne sa na seba pozreli. Vulgárny prejav premiéra sa tým však neskončil. Na správanie nezodpovedných ľudí podľa premiéra doplatí poctiví ľudia.

Spomenul aj seniorov, ktorí „majú stokrát väčšiu pravdepodobnosť, že zomrú, ako mladý zasran na ulici, ktorý si povie, že COVID-19 je nejaká chripôčka, nejaký soplík, výmysel nejakých židojašterov alebo iluminátov z Ameriky“.

Nezabudol pripomenúť, že aj mladí ľudia môžu na koronavírus zomrieť, ak majú nejaké zdravotné problémy. V tejto súvislosti slovenská premiér odkázal na prípad nakazené šestnásťročné dievčaťa, ktoré pred dvoma týždňami zomrela v nitrianskej nemocnici.

„Áno, bola tučná. Ale čo, že bola tučná? Proste bola chorá,“ nabádal Matovič na zodpovednosť. Varoval, že ak nepríde, Slovensko dopadne ako ťažko zasiahnuté krajiny, Izrael alebo talianske Bergamo.

Foto: TASR

Varoval pred situáciou, že starí ľudia nebudú prijímaní do nemocníc, lebo prednosť sa bude dávať tým, ktorí majú väčšiu šancu prežiť, tak ako sa to dialo v Taliansku a ďalších štátoch na jar. Vymenoval aj zdravotné komplikácie, ktoré vírus spôsobuje.

Koronavírus napríklad napáda mozog. A to isté sa podľa Matoviča už zrejme „preventívne“ stalo tým, ktorí odmietajú nosiť rúška a silou-mocou sa stavajú proti akýmkoľvek opatreniam. „Mám pocit, ako by im napadol mozog bez toho, aby ich samotných napadol,“ povedal. Dodal, že nastal čas, aby “boli ticho“.

Slovensko podľa oficiálnych údajov Úradu verejného zdravotníctva SR zaznamenalo rekord potvrdených nových prípadov koronavírusovej nákazy. Podľa premiéra pribudlo 419 infikovaných, prvýkrát tak v krajine s takmer 5,5 miliónmi obyvateľov denne hlásený prírastok presiahol hranicu 400 nakazených.

V pondelok bude ústredný krízový štáb rozhodovať o výraznom obmedzení počtu ľudí na hromadných akciách. Pandemická komisia podľa Matoviča navrhla zníženie najvyššieho počtu ľudí na hromadných akciách, a to na sto v interiéroch a dvesto v exteriéroch, čo by znamenalo o pätinu menej ako v súčasnosti.

Akcie, kde ľudia nemôžu sedieť, by sa nemohli konať vôbec. Svadieb by sa mohlo zúčastniť maximálne tridsať ľudí. „Čaká nás ťažké obdobie,” vyhlásil v tejto súvislosti Matovič.

Aj keď dnes prijmeme opatrenia, ich vplyv uvidíme možno o desať až štrnásť dní,“ avizoval. Nie je to po prvý raz, čo Matovič použil vulgárne výrazy. Krátko po nástupe do funkcie premiéra napríklad svojich kritikov označil za “múdrosráčov“.