Úvod Politika Tretina Nemcov chce, aby Merkelová odišla z funkcie kancelárky

Tretina Nemcov chce, aby Merkelová odišla z funkcie kancelárky

Foto: archív

Angela Merkelová tvrdí, že spolkovou kancelárkou by chcela zostať až do skončenia svojho riadneho funkčného obdobia. Viac než jedna tretina – konkrétne 38 percent Nemcov by chcela, aby Angelu Merkelovú ešte predtým, než sa v roku 2021 skončí jej funkčné obdobie, vystriedal v úrade spolkovej kancelárky niekto iný.

Podľa prieskumu verejnej mienky inštitútu YouGov pre tlačovú agentúru DPA si 43 občanov Nemecka myslí, že Merkelová by mala šéfkou vlády zostať až do najbližších spolkových volieb. Tie budú za menej ako tri roky. Osemnásť percent Nemcov je v tejto otázke nerozhodných.

Z predsedníctva vo svojej Kresťanskodemokratickej strane (CDU) Merkelová odišla začiatkom decembra po 18 rokoch na tomto poste. Vystriedala ju dovtedajšia generálna tajomníčka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Nahradenie Merkelovej by bolo možné v prípade, keby sa zmenila vládnuca koalícia – napríklad že by z nej odišla SPD, ktorá sa ohľadne voľby jej nástupcu zatiaľ nevyjadruje, alebo keby Merkelovej vyslovil nedôveru Bundestag.