Úvod Ekonomika Tretina Slovákov sa bojí zabezpečiť si vlastné bývanie

Tretina Slovákov sa bojí zabezpečiť si vlastné bývanie

Foto: archív

Polovica Slovákov nebýva vo vlastnom a väčšina z nich plánuje vlastné bývanie do dvoch rokov a predovšetkým na úver. Od rozhodnutia ísť do vlastného ich odrádza obava z neschopnosti splácať úver a nedostatok finančných prostriedkov. Ukázal to tohtoročný prieskum Nadácie Partners a agentúry Focus, zameraný na financovanie bývania Slovákov.

Prieskum nadácie sa uskutočnil pri príležitosti Dňa finančnej gramotnosti, ktorý pripadá na 8. septembra a zameral sa na to, ako si Slováci zabezpečujú svoje bývanie, aké úvery a v akej výške využívajú, či majú správne nastavený rodinný rozpočet a či sú zabezpečení pre prípad dlhodobého výpadku príjmu.

Slovensko sa dlhodobo radí medzi krajiny, v ktorých sa mladým z rodičovského hniezda veľmi nechce. Potvrdil to aj samotný prieskum. Kým viac ako polovica (54 percent) Slovákov uviedla, že býva vo vlastnom, až 27 percent opýtaných priznalo, že býva ešte u rodičov.

Výhody „mama hotela“ si takto užívajú najmä vysokoškoláci (20 – 24 rokov): s rodičmi býva 68 percent, no pomerne vysoké percento (32 percent) zastávajú absolventi škôl a mladí aktívni vo veku 25 – 34 rokov. Ďalších 13 percent oslovených si platí podnájom a 5 percent býva u partnera. Aj keď o zabezpečení vlastného bývania uvažujú, odrádza ich nedostatok financií, ale aj obava z neschopnosti splácať úver.

Foto: archív
Foto: archív

“Táto obava sa dá preklenúť testom schopnosti splácania úveru. Záujemca o hypotekárny úver by si mal najskôr vyskúšať minimálne pol roka odkladať bokom rovnakú sumu, akú by platil mesačne pri hypotéke. Počas tohto obdobia sa ukáže, či bude schopný v budúcnosti hypotéku splácať. Ak nie, treba zvýšiť príjem, alebo prehodnotiť výdavky,” zdôraznila Andrea Straková, odborníčka na osobné financie z Partners Group SK.

Podľa nej úverom na bývanie sa vykrýva jedna zo životných potrieb – bývanie. Pri súčasných cenách nehnuteľností sa len málokomu podarí kúpiť byt za hotové. Väčšinou ide o kombináciu vlastných úspor a dofinancovanie hypotekárnym úverom, prípadne pôžičkou.

Podľa prieskumu nejaký typ úveru na financovanie kúpy nehnuteľnosti využilo 60 percent respondentov a z nich až 81 percent tento úver aktuálne stále spláca. Priemerná mesačná splátka sa pohybuje okolo 200 eur.

“Investovať do vlastného bývania určite má zmysel, pokiaľ je hypotéka rozumne nastavená. Mesačná splátka úveru by nemala presiahnuť 30 percent z príjmu. Čo však treba zdôrazniť, je potreba vytvoriť si rezervu ešte predtým, ako si úver na bývanie zaobstaráme,” uviedla Straková.

Strata schopnosti splácať hypotéku nastane podľa nej vtedy, ak vzniknú nečakane zvýšené výdavky, alebo príde k mimoriadne zníženým príjmom. Prieskum uskutočnila agentúra Focus medzi obyvateľmi SR vo veku od 20 do 55 rokov na vzorke 1088 respondentov. Uskutočnil sa na prelome mesiacov júl/august 2016.

Foto: archív
Foto: archív