Úvod Tipy & rady Tri tipy na domáci osviežovač vzduchu

Tri tipy na domáci osviežovač vzduchu

Foto: archív

Lacné, rýchle a prírodné. Prinášame vám tri nápady, ako prevoňať svoj domov bez drahých osviežovačov z obchodu plných chemikálií. Navyše, budú voňať tak, ako si to želáte.

Najjednoduchší osviežovač vzduchu

Budeme potrebovať:
1 sklenený pohár s vrchnákom
100 g jedlej sódy
8-10 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja

Foto: archív
Foto: archív

Postup:
Do pohára nasypeme sódu, pridáme olej a premiešame. Pohár uzavrieme a vrchnák na viacerých prepichneme ihlou, aby mohla vôňa prirodzene unikať.

Osviežovač vzduchu v spreji

Budeme potrebovať:
destilovanú vodu
1 lyžica jedlej sódy
5-6 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja

Foto: archív
Foto: archív

Postup:
Jedlú sódu nasypeme do malej misky a pridáme niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Dobre premiešame lyžicou. Zmes nasypeme do prázdnej nádoby od voňavky alebo fľaše s rozprašovačom, zalejeme destilovanou vodou až po vrch a pretrepeme. Domáci osviežovač možno použiť nielen v miestnosti, ale aj na koberce, pohovky alebo topánky.

Tuhý osviežovač vzduchu

Budeme potrebovať:
2 šálky jedlej sódy
1,5 – 2 šálky destilovanej vody
10 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja

Foto: archív
Foto: archív

Postup:
Vodu zmiešame s esenciálnym olejom a za stáleho miešania postupne vlievame do sódy. Výsledkom by mala byť hustá pasta. Ak je zmes príliš hustá alebo riedka, pridáme vodu alebo naopak sódu. Pastu navrstvíme do formy na ľad, prípadne do inej ľubovoľnej formy podľa toho, aký tvar chceme získať. Necháme odležať 1 až 2 dni, kým zmes nebude celkom suchá. Opatrne vyklopíme z formy, vložíme do nádoby a umiestnime na ľubovoľné miesto v byte.