Úvod Politika Truban chce byť premiérom, aj keď nemá politické skúsenosti

Truban chce byť premiérom, aj keď nemá politické skúsenosti

Michal Truban a Miroslav Beblavý. (Foto: archív)

Lídrom spoločnej kandidačnej listiny koalície Progresívne Slovensko a Spolu do parlamentných volieb bude Michal Truban. Podľa Miroslava Beblavého sa koalícia dohodla na spolupráci pred parlamentnými voľbami a darí sa im to aj po eurovoľbách.

Zároveň verí, že spoločná dohoda je najlepším rozhodnutím pre budúcnosť koalície PS a Spolu. Ich dohoda vraj nie je výsledkom súboja a nemá víťaza ani porazeného. Predseda Spolu Beblavý bude na spoločnej kandidátke koalície programovým lídrom a kandidátom na podpredsedu vlády pre reformy a ministra financií. Truban bude okrem volebného lídra zároveň aj kandidátom koalície na premiéra. Dohodli sa tak aj bez Andreja Kisku.

A to aj napriek tomu, že hoci má takéto veľké ambície, nemá v podstate nijaké politické skúsenosti. K Progresívnemu Slovensku sa pridal v roku 2016, keď to bolo ešte občianske združenie. Na politickú stranu sa PS pretransformovalo v novembri 2017. Truban sa na jeho čelo postavil v apríli 2019 po odchode Ivana Štefunka z postu predsedu.

V najbližšom čase budú pripravovať kandidačnú listinu aj spoločný program. Súčasťou dohody sú i nominácie tieňovej vlády. Na otázku, či bude koalícia uvažovať aj o spolupráci so stranou Andreja Kiska Za ľudí, Truban poznamenal, že sa s bývalým prezidentom už rozprávali.

Dodal, že novovznikajúca strana by mala mať úvodný snem na jeseň a potom sa uvidí, či budú spolupracovať, alebo nie. Progresívne Slovensko a Spolu spolupracovali už v koalícii napríklad pri májových eurovoľbách. O spolupráci hovoria aj s inými stranami. Pred pár dňami sa dohodli s KDH na akomsi pakte o neútočení počas volebnej kampane.