Úvod Z DOMOVA Trubanove výroky z videa skúma polícia. Zisťuje, či propagoval drogy

Trubanove výroky z videa skúma polícia. Zisťuje, či propagoval drogy

Michal Truban. (Foto: archív)

Lídra koalície Progresívne Slovensko a Spolu Michala Trubana rieši pre jeho výroky o drogách polícia. Informáciu priniesol denník Nový čas. Tá ho preveruje v súvislosti so zločinom šírenia toxikománie. „Som toho názoru, že jeho obsah nasvedčuje podozreniu zo spáchania zločinu šírenie toxikománie,“ cituje Nový Čas policajta Rastislava Rondíka.

Nitrianska kriminálna polícia, ktorej prípad miestopríslušne patrí, má teraz 30 dní na to, aby rozhodla, či išlo o spáchanie trestného činu a proti Trubanovi budú viesť trestné stíhanie. V prípade dokázania viny hrozí za zločin šírenia toxikománie 3 – 8 rokov za mrežami.

Samotný Truban v minulosti svoje slová vysvetľoval tým, že žartoval a drogy používal ako metaforu. „Nevidím zmysel vo vytrhávaní mojich vtipov z kontextu starých prednášok a blogov, keď som nebol vo verejnom živote.

Kto si prednášku pozrie, vidí, že som žartoval a slovom droga som označoval alkohol, marihuanu, ale aj behanie. Používal som ho ako metaforu na vysvetlenie trikov, ako na sebe pracovať,“ reagoval ešte v auguste.

Vtedy sa začali médiami šíriť videá zo starších Trubanových prednášok, kde ako úspešný podnikateľ hovoril o drogách. „To ma zasa drogy naučili, že keď máš bad trip, tak to nebude trvať celý život,“ povedal v prvom zverejnenom videu.Truban sa neskôr priznal k úžívaniu viacerých drog. O drogách hovoril pri viacerých príležitostiach na diskusiách s mladými ľuďmi.

Najnovšie sa na sociálnych sieťach objavilo Trubanovo video z roku 2012, v ktorom sa pred mládežou opäť pozitívne vyjadruje o drogách: “Ja som hľadal, či neexistuje už nejaký taký spôsob hackovania, ktorý náš mozog ohlupuje a zároveň je účinný a či sa z neho nedá poučiť. A vďaka mojej dlhodobej práci a skúsenostiam som na to prišiel. Existuje. Áno, sú to drogy.”

Dodal, že je to napríklad marihuana, pričom z vrecka vytiahol vrecúško s bielym práškom. ”Je to kokaín, LSD – to tu pre istotu nemám.” S mladými účastníkmi konferencie sa rozlúčil so slovami “Ďakujem za pozornosť, užívajte si drogy.” Prednáška sa mala konať 5. októbra 2012 v hoteli Senec.

Na internete bola propagovaná ako „príbeh a návod ako hacknúť samého seba, využiť svoje negatívne stránky a zvíťaziť nad svojou lenivosťou tak, aby vám to pripadalo prirodzené a ešte vás to bavilo“. Partnermi konferencie boli aj firmy Epson, Eset, Lenovo, ZyXEL, Nescafé, Extra publishing, mc2, Pravda, SITA či Rádio Slovensko.

Truban v roku 2012 o drogách: