Úvod Politika Trump a Kim v Hanoji nedosiahli dohodu: USA odmietli zrušiť sankcie proti...

Trump a Kim v Hanoji nedosiahli dohodu: USA odmietli zrušiť sankcie proti Severnej Kórei

Foto: archív

Na samite amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom vo vietnamskom Hanoji sa nepodarilo dosiahnuť dohodu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na Biely dom. Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že lídri diskutovali o denuklearizácii Kórejského polostrova.

„Teraz sa nedosiahla nijaká dohoda, ale príslušné tímy sa tešia na budúce stretnutia,“ konštatovala. Schôdzky medzi Trumpom a Kimom označila za „veľmi dobré a konštruktívne“.

Obaja politici odišli z hotela, kde sa konal samit, oveľa skôr, ako bol pôvodný plán. Zrušili pracovný obed a aj ceremóniu, na ktorej mali dohodu podpísať. Trump v krátkom vyhlásení pre médiá uviedol, že sa v súvislosti s jadrovou dohodou „nikam neponáhľa“. „Rýchlosť nie je pre mňa taká podstatná,“ povedal Trump a dodal, že dôležitejšie je „uzavrieť dobrú dohodu“ o odstránení severokórejského jadrového arzenálu.

Neskôr na tlačovej konferencii americký prezident vyhlásil, že problémovým bodom na samite boli americké sankcie. Ako dodal, Severná Kórea požadovala, aby zrušil všetky sankcie proti tejto krajine výmenou za denuklearizáciu, ale nebol to ochotný urobiť.

„Niekedy musíte odísť,“ povedal o predčasnom skončení samitu s Kimom, ktorý ho však ubezpečil, že Severná Kórea naďalej nebude vykonávať jadrové a raketové testy. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyjadril ľútosť nad tým, že obe strany nezašli ďalej. Podľa jeho slov žiadali Kima, aby urobil viac, ale „on to nebol pripravený urobiť“.