Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump: Biden je nepriateľom štátu

Trump: Biden je nepriateľom štátu

Donald Trump. (Foto: archív)

Bývalý americký prezident Donald Trump na zhromaždení v Pensylvánii označil svojho nástupcu Joea Bidena za „nepriateľa štátu“. Skritizoval aj nedávnu domovú prehliadku Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) vo svojom sídle na Floride.

Trump sa objavil na verejnosti prvýkrát od razie z 8. augusta. Povedal, že domová prehliadka FBI v jeho sídle Mar-a-Lago bola „paródiou na spravodlivosť“, a varoval, že vyvolá „takú spätnú reakciu, akú ešte nikto nikdy nevidel“.

„Nemôže byť jasnejší príklad toho, čo sú pravé hrozby pre americkú slobodu, než ten spred niekoľkých týždňov. Vtedy sme boli svedkami jedného z najšokujúcejších prípadov zneužitia moci v amerických dejinách, akého sa dopustila nejaká administratíva,“ povedal Trump v meste Wilkes Barre.

Jeho naznačovanie, že na domovú prehliadku dozerala Bidenova administratíva, ide proti dlhodobo platným protokolom, na základe ktorých ministerstvo spravodlivosti a FBI konajú nezávisle od Bieleho domu.

Trump tiež skritizoval posledný Bidenov príhovor. V ňom súčasný prezident povedal, že Trump a republikánski priaznivci „predstavujú extrémizmus, ktorý ohrozuje samotné základy našej republiky“. Biden mal ten „najpodlejší, najrozkladnejší nenávistný prejav, aký kedy americký prezident predniesol“, povedal Trump podporovateľom.

„Je to nepriateľ štátu. To teba vedieť,“ dodal Trump. „Republikáni v hnutí MAGA nie sú tí, čo sa snažia podkopať našu demokraciu,“ pokračoval exprezident a spomenul skratku svojho hnutia Make America Great Again (Urobme Ameriku opäť veľkou). „My sme tí, čo sa snažia zachrániť našu demokraciu. Ohrozenie demokracie prichádza od radikálnej ľavice. Nie od pravice,“ uviedol Trump.

Vo zverejnenom súdnom príkaze na spomínanú domovú prehliadku v Trumpovom sídle na Floride sa uvádza, že razia mala súvisieť aj s podozreniami z porušenia zákona o špionáži, konkrétne nezákonného uchovávania tajných vojenských dokumentov.

Americkí prezidenti musia podľa zákona odovzdať všetku svoju písomnú komunikáciu a dokumenty Národnému archívu. Denník The Wall Street Journal informoval, že agenti FBI odniesli z Trumpovho domu 20 škatúľ s rôznymi predmetmi.