Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump: Biden a jeho neschopná administratíva v Afganistane spôsobili USA hanbu

Trump: Biden a jeho neschopná administratíva v Afganistane spôsobili USA hanbu

Donald Trump. (Foto: archív)

Bývalý americký prezident Donald Trump pri príležitosti 20. výročia teroristických útokov na USA kritizoval vládu úradujúceho prezidenta Joea Bidena. Vyčítal jej „neschopnosť“ pri sťahovaní vojakov z Afganistanu.

Za neradostný Trump označil spôsob, akým USA v Afganistane skončili vojnu voči tým, ktorí Spojeným štátom spôsobili škodu. Joe Biden a jeho neschopná administratíva podľa exprezidenta spôsobili USA pred svetom hanbu.

Biden bol podľa Trumpových slov postavený do pozície „hlupáka“. Trump takisto obvinil Bidenovu administratívu zo „zlého plánovania a neuveriteľnej slabosti“ pričom dodal, že zodpovední činitelia v skutočnosti „nerozumejú tomu, čo sa deje“.

Trump sa vo februári 2020 dohodol s militantným hnutím Taliban na stiahnutí amerických vojsk z Afganistanu. Pôvodne sa tak malo stať do 1. mája 2021. Súčasný prezident USA Biden tento termín v apríli 2021 symbolicky posunul na 11. september 2021, no začiatkom júla 2021 oznámil, že misia USA v Afganistane sa skončí 31. augusta 2021.