Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump: Budem musieť znova kandidovať na prezidenta USA. Musíme dať našu krajinu...

Trump: Budem musieť znova kandidovať na prezidenta USA. Musíme dať našu krajinu do poriadku

Donald Trump. (Foto: archív)

Americký exprezident Donald Trump sa po prvý raz od svojho odchodu z Bieleho domu pred 18 mesiacmi objavil vo Washingtone, kde vystúpil s prejavom, v ktorom naznačil, že v roku 2024 sa bude zrejme opäť uchádzať o prezidentský úrad.

Trump vo svojom prejave pred publikom v konzervatívnom Inštitúte pre politiku America First pripomenul viaceré témy svojej predvolebnej kampane v roku 2016 – vrátane nelegálnej imigrácie a kriminality.

Zopakoval tiež, že v skutočnosti vyhral prezidentské voľby v roku 2020, a odsúdil vyšetrovanie výboru Snemovne reprezentantov, ktorý sa zaoberá obsadením amerického Kapitolu 6. januára. Trump toto vyšetrovanie označil za prácu „politických hackerov a zločincov“. Pripustil, že bude „musieť znova“ kandidovať. Svoju motiváciu vysvetlil: „Musíme dať našu krajinu do poriadku“.

Trump opäť kritizoval demokratického prezidenta Joea Bidena a obvinil ho zo zodpovednosti za súčasné problémy Spojených štátov. Bidenovi vytkol „úpadok národa“ i to, že „inflácia je najvyššia za posledných 49 rokov“ a „ceny plynu dosiahli najvyššiu úroveň v histórii našej krajiny.“ Bidena obvinil aj z toho, že umožnil inváziu miliónov migrantov, ktorí prekračujú južnú hranicu USA.

Exprezident kritizoval Bidena, že sa „vzdal v Afganistane“ a umožnil Rusku napadnúť Ukrajinu. „Nikdy, nikdy by sa to nestalo, keby som bol vaším najvyšším veliteľom,“ zdôraznil Trump. Podľa prieskumov si väčšina Američanov myslí, že vo veku 79 rokov je Biden príliš starý na to, aby uvažoval o prezidentskej kandidatúre na druhé funkčné obdobie v roku 2024.

Biden však tvrdí, že „prízrak ďalšej Trumpovej kandidatúry“ je jednou z jeho hlavných motivácií, prečo by mal opäť kandidovať. Súčasný šéf Bieleho domu po Trumpovom prejave v statuse na sociálnej sieti napísal: „Nazvite ma staromódnym, ale nemyslím si, že podnecovanie davu, ktorý zaútočí na policajta, je rešpektovanie zákona“, čím narážal na spomínané udalosti na Kapitole.

Niekoľko hodín pred Trumpovým prejavom vystúpil pred iným konzervatívnym publikom vo Washingtone jeho bývalý viceprezident Mike Pence, ktorý tiež zvažuje kandidatúru do Bieleho domu v roku 2024. V prejave na konferencii Young America’s Foundation Pence povedal, že Američania sa musia pozerať do budúcnosti, nie do minulosti, a bagatelizoval svoje spory s Trumpom.