Úvod Politika Trump chce mať v Európe silnejšiu armádu

Trump chce mať v Európe silnejšiu armádu

Foto: D. Myles Cullen

Americký prezident Donald Trump chce mať v Európe silnejšiu armádu, ktorá by bola protiváhou Moskvy. Vyplýva to z návrhu rozpočtu na budúci rok, ktorý Biely dom vo obrany (Pentagón) 686 miliárd dolárov, čo je o 80 miliárd (13 percent) viac než v roku 2017. Podľa analytikov a predstaviteľov ministerstva to odráža snahy Bieleho domu odradiť od možného útoku Rusko a Severnú Kóreu. Z navrhovaného balíka financií má ísť viac než 6,3 miliardy na program European Deterrence Initiative (Európska odradzovacia iniciatíva) – EDI.

„Návrh rozpočtu žiada nevyhnutné zdroje na udržanie neoblomného záväzku USA voči mieru a stabilite v Európe,“ uvádza sa v dokumente s tým, že zdroje budú venované na posilnenie vojenských cvičení v rámci NATO, a to predovšetkým vo východnej Európe, na modernizáciu a zvýšenie počtu amerických zbraní a vojenských zariadení v Európe, posilnenie schopností amerických leteckých síl na starom kontinente a posilnenie schopností „spojencov na predných líniách“ brániť sa.

„Rozpočet poskytne aj 250 miliónov dolárov na pomoc Ukrajine v ochrane jej teritoriálnej suverenity,“ uvádza sa v návrhu. Podľa spravodajského portálu Defense News zameraného na obrannú politiku Biely dom týmto návrhom rozpočtu vyhovel armáde, ktorá žiadala zvýšenie rozpočtu na EDI už v uplynulých rokoch. V roku 2017 získala 3,4 miliardy dolárov a na tento rok žiadala 4,8 miliardy. Defense News informoval, že v roku 2020 by malo prísť aj k zvýšeniu počtu amerických vojakov v Európe.

Program EDI, pôvodne s názvom ERI – European Reassurance Initiative (Iniciatíva na opätovné uistenie Európy), zaviedol bývalý prezident USA Barack Obama v roku 2014 krátko po pripojení Krymu k Rusku s cieľom podporiť NATO v boji proti “zvýšenej hrozbe zo strany Moskvy”. Návrh rozpočtu na rok 2019 musí ešte schváliť Kongres, rokovania budú podľa amerických médií minimálne také náročné ako tie, ktoré sprevádzali tohtoročný rozpočet.