Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump chce v roku 2024 údajne opäť kandidovať na prezidenta USA

Trump chce v roku 2024 údajne opäť kandidovať na prezidenta USA

Donald Trump. (Foto: archív)

Dosluhujúci americký prezident Donald Trump údajne za zatvorenými dverami povedal svojim poradcom, že chce znovu kandidovať v ďalších prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia v roku 2024. Tvrdí to americká televízia Fox News, podľa ktorej by svoju opätovnú kandidatúru mohol oficiálne oznámiť ešte pred januárovou inauguráciou novozvoleného prezidenta Joea Bidena.

Trump stále oficiálne nepriznal svoju porážku a opakuje obvinenia, že jeho demokratický súper vo voľbách z 3. novembra zvíťazil vďaka podvodom. Jeho opakované snahy o zvrátenie výsledku volieb prostredníctvom opätovného prepočítavania hlasov v kľúčových štátoch a právnych krokov však neboli úspešné.

Podľa analytikov by to mohlo odradiť prípadných ďalších prezidentských kandidátov z radov Republikánskej strany, ktorí by mali obavy postaviť sa Trumpovi a celkom zmeniť dynamiku budúcich volieb v USA.

Výsledky prezidentských volieb z 3. novembra musí oficiálne potvrdiť všetkých 50 amerických štátov, kým sa 14. decembra zíde Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí prezidenta a viceprezidentku na ďalšie funkčné obdobie. Všetky námietky voči výsledkom musia byť vyriešené do 8. decembra.