Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump chráni sochy nariadením, ich ničenie nazval vandalizmom

Trump chráni sochy nariadením, ich ničenie nazval vandalizmom

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump oznámil, že podpísal výkonné nariadenie na ochranu pamätníkov, ktoré sú v poslednom čase terčom útokov demonštrantov. Zároveň vyzval na zatknutie osôb, ktoré sa pokúsili zhodiť sochu bývalého prezidenta USA Andrewa Jacksona v blízkosti Bieleho domu.

Trump na sociálnej sieti zverejnil fotografie Federálneho úradu pre vyšetrovanie, na ktorých je 15 osôb hľadaných za „ničenie federálneho majetku“. Napísal: „podpaľači, anarchisti, plienitelia a agitátori boli do značnej miery zastavení… Robím, čo je potrebné na zaistenie bezpečnosti našich komunít – a títo ľudia budú postavení pred súd!“

Polícia použila na rozohnanie demonštrantov paprikový sprej. Trump označil incident za akt „hanebného vandalizmu“. Osoby, ktoré sa ho dopustili, by si podľa Trumpa zaslúžili desať rokov väzenia na základe federálneho zákona o ochrane pamätníkov.

Trump nesúhlasí s odstraňovaním sôch a pamätníkov vojakom Konfederácie alebo pripomínajúcich iné aspekty americkej histórie. Avizoval, že vydá výkonné nariadenie na ich ochranu. Protesty v USA vypukli po násilnom zabití Afroameričana Georgea Floyda belošským policajtom 25. mája.

Demonštranti počas nich zvrhli viacero sôch vojakov Konfederácie, ktorá počas americkej občianskej vojny (1861 – 1865) bojovala za zachovanie otroctva. Demonštranti niekedy útočia aj na pamätníky tzv. otcov zakladateľov vrátane Georgea Washingtona, ktorí vlastnili otrokov.