Úvod Politika Trump dal urobiť audit financií odoslaných na Ukrajinu

Trump dal urobiť audit financií odoslaných na Ukrajinu

Foto: archív

Novozvolený americký prezident Donald Trump sa rozhodol urobiť na Ukrajine audit. Zaujíma ho najmä to, čo sa stalo s financiami, ktoré Spojené štáty odosielali do Kyjeva za vlády Baracka Obamu. Podľa všetkého totiž väčšina z nich skončila vo vreckách oligarchov.

Nedôveru vyvoláva predovšetkým skutočnosť, že na Ukrajine nie je jasné rozdelenie moci. Vysokopostavení politici si navzájom konkurujú a doslova si podrážajú nohy. Týkalo sa to aj získavania financií z Washingtonu a Bruselu: o veľké balíky peňazí sa zaujímali viaceré vplyvné skupiny, snažiace sa nabaliť sa najmä na zákazkách pre ukrajinskú armádu.

Najväčšiu kritiku však v posledných mesiacoch zožína Petro Porošenko. Hoci už v roku 2014 tvrdil, že svoje podnikanie zanechá, napriek všetkým sľubom sa stále venuje biznisu, pričom získava množstvo štátnych zákaziek. Nepriamo vlastní aj neslávne známe závody na výrobu zbraní Ukroboronprom.

Foto: archív
Foto: archív

Tie nielenže vyzbrojujú ukrajinskú armádu, ale majú veľké zastúpenie aj na čiernom trhu so zbraňami. Za zmienku pritom stojí fakt, že na obranu ide až 5,2 percenta celého ukrajinského HDP.

V krajine zmietanej vojenským konfliktom predstavuje vojenský rozpočet pre miestnych politikov ideálny zdroj nabaľovania si vlastných vreciek. Pripravovaný audit ich preto evidentne znervózňuje. V prípade nezrovnalostí môže Trump podľa všetkého žiadať, aby sa prostriedky vrátili ukrajinskému, alebo dokonca americkému ľudu.