Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump: Dostal som od Kima nádherný list

Trump: Dostal som od Kima nádherný list

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump oznámil, že od severokórejského lídra Kim Čong-una dostal „nádherný list“. Trump dodal, že obaja lídri by sa mohli znova stretnúť. Trump však pred novinármi nespresnil, kedy by sa stretnutie mohlo konať.

Uviedol, že Kim v liste vyjadril svoju nespokojnosť so spoločnými manévrami americkej a juhokórejskej armády, ktoré sa konali na začiatku týždňa. „A viete čo, ja som ich (manévre) tiež nikdy nemal rád,“ vyhlásil v tejto súvislosti šéf Bieleho domu.

Kimov list prezidentovi Spojených štátov prišiel v čase, keď Kórejská ľudovodemokratická republika pokračuje v testoch balistických rakiet. Posledný takýto test dvoch rakiet sa odohral a severokórejský rezort diplomacie ho označil za priamu reakciu na vtedy prebiehajúce spoločné manévre USA a Južnej Kórey.

Americký prezident Donald Trump uviedol, že sa mu severokórejský vodca Kim Čong-un „tak trochu“ ospravedlnil za nedávnu sériu raketových skúšok. Ospravedlnenie bolo súčasťou listu, ktorý Trump dostal od Kima tento týždeň, informovala agentúra AFP. Kim Čong-un v liste podľa Trumpa okrem toho vyjadril pripravenosť obnoviť rozhovory o denuklearizácii Kórejského polostrova.

„V liste, ktorý mi poslal Kim, veľmi zdvorilo uviedol, že by sa rád stretol a začal rokovania, hneď ako sa skončia spoločné americko-juhokórejské vojenské cvičenia,“ napísal Donald Trump na sociálnej sieti. Podľa neho išlo o dlhý list, ktorého veľkú časť tvorili sťažnosti proti týmto „absurdnými a drahým“ cvičeniam. „Bolo to tak trochu aj ospravedlnenie za testovanie rakiet krátkeho doletu,“ uviedol Trump.

Kim podľa prezidenta USA zároveň vyjadril pripravenosť ukončiť raketové testy, keď sa skončia americko-juhokórejské manévre. Šéf Bieleho domu sa podľa vlastných slov teší na stretnutie so severokórejským vodcom v „nie príliš vzdialenej budúcnosti“. Trump tiež zopakoval svoju víziu, že ak sa Severná Kórea vzdá jadrových zbraní, môže sa stať „jednou z najúspešnejších krajín na svete“.