Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump: Falošnými obvineniami sa pokúšate zabrániť mi opätovne kandidovať za prezidenta

Trump: Falošnými obvineniami sa pokúšate zabrániť mi opätovne kandidovať za prezidenta

Donald Trump. (Foto: archív)

Bývalý americký prezident Donald Trump obvinil členov Snemovne reprezentantov Kongresu USA, že sa falošnými obvineniami pokúšajú zabrániť mu opätovne sa uchádzať o post šéfa Bieleho domu.

Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social napísal, že falošné obvinenia vznesené osobitným výborom Kongresu vyšetrujúcim nepokoje zo 6. januára 2021 už boli predložené a na ich základe sa konal druhý pokus o jeho impeachment. “Vyhral som presvedčivo,“ konštatoval exprezident.

„Celé toto súdne konanie je také isté, ako bol impeachment — jednostranný pokus odsunúť mňa a Republikánsku stranu na vedľajšiu koľaj,“ dodal. Snemovňa reprezentantov v januári 2021 hlasovala za ústavnú obžalobu prezidenta. Senát ovládaný republikánmi ho však neskôr obvinení zbavil.

Osobitný výbor Snemovne reprezentantov jednomyseľne rozhodol, že odporučí príslušným orgánom začať trestné stíhanie Trumpa. Výbor, zložený zo siedmich demokratov a dvoch republikánov, navrhuje stíhať Trumpa a jeho spolupracovníkov za podnecovanie k vzbure, marenie úradného konania, sprisahanie proti vláde USA a sprisahanie s cieľom učiniť nepravdivé výpovede.

Odporúčanie výboru je pre orgány činné v trestnom konaní nezáväzné a konečné rozhodnutie o začatí stíhania urobí ministerstvo spravodlivosti. „Trump prehral voľby v roku 2020, no napriek tomu zostal v úrade prostredníctvom rozsiahleho plánu zameraného na zmarenie výsledkov volieb a zablokovanie odovzdania moci,“ povedal predseda výboru Bennie Thompson z Demokratickej strany.