Úvod Politika Trump: Huawei bude môcť nakupovať produkty od amerických dodávateľov

Trump: Huawei bude môcť nakupovať produkty od amerických dodávateľov

Foto: archív

Čínsky výrobca telekomunikačných zariadení Huawei bude môcť nakupovať produkty od amerických dodávateľov. Po schôdzke s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na okraj samitu G20 v Osake to na tlačovej konferencii povedal americký prezident Donald Trump. Obaja prezidenti sa na schôdzke dohodli, že obnovia rozhovory, aby mohli skončiť obchodnú vojnu.

„Americké podniky môžu predávať svoje zariadenia firme Huawei,“ povedal Trump na tlačovej konferencii. „Hovoríme o zariadeniach, s ktorými nie je spojený nijaký väčší problém týkajúci sa národnej bezpečnosti,“ dodal šéf Bieleho domu podľa agentúry Bloomberg.

Spojené štáty v polovici mája zaradili Huawei na čiernu listinu, čo znamená, že americké podniky potrebujú špeciálne povolenie, ak chcú tejto čínskej firme dodávať svoje produkty. Americké tajné služby podozrievajú Huawei zo spolupráce s čínskou rozviedkou, čo však Huawei dlhodobo popiera.

Spoločnosť Huawei varovala, že obchodné reštrikcie zo strany Washingtonu budú mať negatívne dôsledky na jej tržby. Denník The Wall Street Journal uviedol, že odstránenie obchodných reštrikcií proti Huawei je jednou z podmienok Pekingu na urovnanie obchodných sporov s USA.

Obchodná vojna medzi USA a Čínou sa naplno rozhorela vlani v marci, pre spor trpí svetová ekonomika aj finančné trhy. Trump po stretnutí s čínskym prezidentom povedal, že zatiaľ nezamýšľa zavádzať ďalšie clá na dovoz čínskeho tovaru. Dodal, že Čína začne kupovať viac amerických poľnohospodárskych produktov.