Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump: Ja som mal dostať Nobelovu cenu za mier

Trump: Ja som mal dostať Nobelovu cenu za mier

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump, o ktorom je známe, že je posadnutý prestížnymi oceneniami a často sa pýta, prečo ich nedostal on, ale niekto iný, si najnovšie zobral na mušku etiópskeho prezidenta Abiya Ahmeda. Ten získal v minulom roku Nobelovu cenu za mier, Trump je však presvedčený, že ju dostal za niečo, o čo sa zaslúžil on sám.

„Poviem vám niečo o Nobelovej cene za mier. Dosiahol som mierovú dohodu, zachránil som krajinu, a potom som počul, že hlava tej krajiny dostáva Nobelovu cenu za mier za záchranu tej krajiny,“ vyhlásil Trump na predvolebnom mítingu v Ohiu. „Hovorím si:´Počkať, nemal som s tým niečo spoločné ja? Áno, mal! Ale takto jednoducho veci chodia´,“ pokračoval Trump v úvahách o Nobelovej cene za mier.

Ako referuje spravodajca agentúry The Associated Press (AP), v Etiópii si teraz lámu hlavu nad tým, o akej dohode a o skončení akého konfliktu Trump hovorí. Podľa niektorých má na mysli konflikt medzi Etiópiou a Eritreou.

Problém však je v tom, že s jeho ukončením Trump nič nemal, alebo sa o tom aspoň nevie. Podľa vysokopostaveného predstaviteľa etiópskej armády však má Trump na mysli potenciálny konflikt medzi Etiópiou a Egyptom v súvislosti s obrovskou priehradou na Níle, ktorú stavia Etiópia a Egypt je proti nej.

Do diskusií okolo tohto projektu sa Trump skutočne vložil a dokonca nie je vylúčené, že jeho príspevok bol pozitívny. „Prezident Trump si naozaj myslí, že predišiel vojne. Tá však v nijakom prípade nehrozila,“ cituje AP predstaviteľa etiópskej armády, ktorý si želal zostať v anonymite.

Okrem Nobelovej ceny za mier Trumpa veľmi zaujíma aj titul osobnosť roka, ktorý každoročne udeľuje prestížny americký magazín Time. Napríklad tento rok sa s vervou pustil do švédskej ekologickej aktivistky Grety Thunbergovej, ktorá titul získala. V roku 2015, keď Time označil za osobnosť roka nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, o nej Trump obratom vyhlásil, že „ruinuje Nemecko“.