Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump: Možno budem znova kandidovať za prezidenta

Trump: Možno budem znova kandidovať za prezidenta

Donald Trump. (Foto: archív)

Bývalý americký prezident Donald Trump nezakladá novú politickú stranu. Vo svojom prvom vystúpení po odchode z Bieleho domu na každoročnej politickej konferencii CPAC, na ktorej sa zúčastňujú konzervatívni aktivisti, označil v Orlande na Floride takého tvrdenia za falošné správy.

„Máme republikánsku stranu. Bude jednotnejšia a silnejšia ako kedykoľvek predtým,“ vyhlásil Trump pred stovkami prívržencov, z ktorých drvivá väčšina nemala napriek nariadeným opatreniam proti pandémii koronavírusu rúška.

Trump naznačil, že o štyri roky by mohol znova kandidovať v prezidentských voľbách. „V skutočnosti vedia (demokrati), že práve prišli o Biely dom,“ vyhlásil. „Ale kto vie – kto vie? Možno sa ešte rozhodnem poraziť ich tretíkrát?“ zvolal Trump, pričom znova zopakoval, že Biden zvíťazil za pomoci volebných podvodov.

„Neuveriteľná cesta, na ktorú sme sa vydali spolu, sa ani zďaleka neskončila,“ uviedol Trump. Spojené štáty sa podľa neho ocitli uprostred boja o svoju budúcnosť. „Sme svedkami zápasu o prežitie Ameriky, ako ju poznáme. Toto je boj. Je to strašný a bolestivý boj, ale nakoniec zvíťazíme,“ povedal.

Bývalý šéf Bieleho domu opakovane kritizoval a útočil na svojho nástupcu Joea Bidena, ktorý má podľa neho za sebou „najkatastrofálnejší prvý mesiac“ vo funkcii zo všetkých prezidentov v moderných dejinách USA. Jeho vláda robí opatrenia zamerané proti zamestnanosti, proti energetickej sebestačnosti, proti ženám, proti ochrane hraníc a proti vede.

Biden podľa Trumpa otvoril hranice so susedným Mexikom a pustil do krajiny množstvo migrantov a kriminálnych živlov. Jeho politika vedie krajinu ku „komunizmu“. „Za mesiac sme sa posunuli od America first (Amerika na prvom mieste, Trumpov slogan v predvolebnej kampani) k America last (Amerika na poslednom mieste),“ povedal Trump.

Zhromaždený dav na jeho slová reagoval skandovaním „USA, USA, USA!“. „V hre je naša bezpečnosť, naša prosperita a naša vlastná identita ako Američanov,“ dodal bývalý prezident Spojených štátov.

Exprezident sa teší podpore veľkej časti Republikánskej strany i jej voličov. Ukázal to aj prieskum medzi účastníkmi konferencie CPAC o tom, kto bude najlepším republikánskym prezidentským kandidátom vo voľbách v roku 2024.

Trump skončil na prvom mieste so ziskom 55 percent hlasom, druhý floridský guvernér Ron DeSantis získal len 21 percent. Všetci ostatní potenciálni kandidáti mali menej ako desať percent hlasov. V prieskume 97 percent účastníkov uviedlo, že Trump si viedol v Bielom dome dobre.