Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump na prvom povolebnom zhromaždení: Moje víťazstvo mi ukradli

Trump na prvom povolebnom zhromaždení: Moje víťazstvo mi ukradli

Donald Trump. (Foto: archív)

Americký prezident Donald Trump na prvom povolebnom zhromaždení znovu zopakoval svoje tvrdenia, že víťazstvo v amerických prezidentských voľbách mu ukradli. Zhromaždenému davu vo Valdoste v štáte Georgia povedal, že aj tak nakoniec zvíťazí. „Je to zmanipulované. Je to dohodnuté,“ okomentoval víťazstvo novozvoleného prezidenta Joea Bidena.

Napriek prudkému nárastu v počte prípadov ochorenia COVID-19 v USA bolo na zhromaždení vidno len niekoľko ľudí s rúškami na tvárach a mnohí z nich nedodržiavali fyzický odstup. K prezidentovi sa pridala prvá dáma Melania Trumpová, ktorá pred prezidentom predniesla krátky prejav.

Trump robil v Georgii kampaň pre dvoch republikánskych kandidátov do Senátu. Tých čaká dôležité dodatočné kolo volieb 5. januára 2021, ktoré rozhodne o tom, ktorá strana bude ovládať Senát.

„Voliči v Georgii rozhodnú, ktorá strana bude riadiť každý výbor, napíše každý zákon a bude kontrolovať každý dolár daňových poplatníkov,“ vyhlásil. „Jednoducho povedané, rozhodnete, či vaše deti budú vyrastať v socialistickej krajine alebo či budú vyrastať v slobodnej krajine,“ dodal prezident.